Lajmet E fundit

Gruaja: Pablo Escobar i kishte te dashurat në kopshtin e shtëpisë, ndersa muamë la shtatzënë 14 vjeçe (fotot)

Teksa qêndronte nê altarin e njê kishe tê vogêl nê Kolumbi, 15-vjeçarja Victoria Eugenia Henao mundohej tê mbante nervat teksa pêshpêriste premtimet e martesês nê ceremoninê sekrete me Pablo Escobar, burrin 11 vite mê tê madh qê do tê bêhej lordi mê i fuqishêm i dr,oga,ve nê vend.

Pablo, i riu entuziast nga njê familje e varfêr – mori famê si kreu i kartelit kolumbian Medellin duke akumuluar njê pasuri rreth 3 miliardê dollarê. Ai besohet se êshtê pêrgjegjês pêr tê paktên 4,000 vr.asje, ndêrsa jeta e tij sê fundmi êshtê kthyer nê filmin-dokumentar tê rrjetit Netflix, Narcos. Duke jetuar pêrkrah tij ka qenê partnerja e vjetêr dhe e vuajtur Victoria.

Gjatê martesês sê tyre 17-vjeçare, ajo duroi tradhtitê e shumta, vr.as,jen e njê prej tê dashurave, dhe frikên e vazhdueshme tê vdekjes sê tij prej armiqve. Victoria ka folur pêr herê tê parê vitin e kaluar pêr jetên e saj, duke treguar se u njoh me mbretin e kokainês kur ishte 12 vjeçe. Duke thyer heshtjen nê librin “Escobar: Jeta ime me Pablo”, ajo pêrshkruan sesi Pablo e detyroi tê abortonte nê moshên 14 vjeçare, nga burri qê e kishte magjepsur duke i bêrê serenata e dhurata tê shtrenjta.

Victoria po rritej nê njê familje tê klasês sê mesme nê zonên Envigado pranê Medellin. Ndêrsa Pablo ishte njê 23-vjecar qê tentonte ‘tê dukej’ me motorin e tij Vespa, dhe i bênte asaj dhurata duke e bêrê tê ndjehej si princeshê. Kur ajo ishte 14 vjeç, qê ishte mosha e ligjore e pranimit nê Kolumbi, çifti kryen pêr herê tê parê marredhênie intime.

“Unê nuk isha gati,” shkruan ajo nê libêr. “Nuk kisha dêshira se.k.sua.le. Nuk i kuptoja kontaktet intime.” Tre javê mê vonê Victoria nisi tê ndjehej “e çuditshme” dhe Pablo, duke dyshuar se ishte shtatzênê, e çoi nê njê shtêpi nê zonên e varfêr tê Medellin pêr njê abort artizanal, qê i kushtoi disa ditê dhimbje e gja.kderd.hje.

Por megjithê abuzimet e hershme Victoria thotê se ishte e dashuruar me Pablo dhe e gatshme tê sfidonte prindêrit e saj duke u larguar nga shtêpia pêr tê shkuar me “dashurinê e jetês”. Mê 29 mars 1976, çifti u martuan fshehtêsisht nê kishên Santisima Trinidad nê Palmira, nê prezencê tê gjyshes dhe tezes sê Victoria. Atê mbrêmje, Pablo e çoi atê nê njê rrugê kopshti tê mbushur me lule, qê tê çonte nê dhomê, ku ata do tê “konsumonin martesên”.

“Ishte njê natê e paharrueshme dashurie, a kam tatuazh nê lêkurê si njê nga momentet mê tê lumtura tê jetês”, thotê ajo. “Doja qê ajo natê tê mos mbaronte kurrê”. Mê tej Victoria thotê se nisi tê mêsohej me jetên shtêpiake, dhe vazhdonte tê shkonte nê shkollê megjithse gatuante e pastronte nê apartamentin modest tê çiftit nê Medellin. Pas disa javê martese ajo ishte pêrsêri shtatzênê.

Teksa ishte pranê kohês pêr tê lindur, ajo ishte e detyruar tê shkonte nê shkollê pêr njê provim tê rêndêsishêm. Menjêherê pas provimit asaj i nisên rrjedhjet e ujêrave tê lindjes dhe arriti nê spital vetêm gjysmê ore se tê sillte nê jetê djalin e tyre Juan Pablo., Shtatê vjet mê vonê çifti do tê lindte dhe bijên e tyre Manuela.

“Qaja kur shkonte me tê dashurat”. Ndêrkohê Pablo merrrej me kontrabandê parfumi prej disa vitesh, dhe nê fund tê viteve 1970-tê, kaloi te kokaina. Gjatê njê dekade ai ngriti kartelin e fuqishêm tê dr,og,ave tê Medellin, duke akumuluar pasuri tê mêdha, me trafik gjigand qê arrinte deri nê 15 ton dr,oga nê ditê. Thuajse qê prej kohê sê martesês, Pablo nisi tê kalonte kohê tê gjata larg shtêpisê pêr arsye “pune” – por Victoria thotê se nuk e kishte idenê se me çfarê merrej …