Lajmet E fundit

Kjo është një mrekulli: Konsumoni çdo ditë nga një lugë dhe do të shp.ëtoni nga këto sëm.undje shumë të përhapura në vendin tonë

Një mekanik makinash që vu.ante nga nervi shiatik për një kohë të gjatë njoftoi në rrjetet sociale se iu bind këshillës për të kërkuar ndihmë në mjek.ësinë popullore dhe pinte çdo ditë qumësht hudhre, sepse il.açet e përshkruara për mjekun nuk e ndi.hmonin.
Në vetëm disa ditë ai ndjeu lehtësim dhe 14 ditë më vonë së.mundja u zh.duk plotësisht. Qumështi me hudhër mund të përgatitet i freskët ose i gatuar. freskët vepron më fort dhe më shpejt dhe gatimi zvogëlon erën, por efekti dobësohet pak, por përsëri është shërues.

Hudhra në qumësht të ngrohtë – MREKULLIA e kurimit për as.tmën, pneu.moninë, impo.tencën, zemrën, ar.tritin, pagjumësinë, dhi.mbjen e shpinës.
Ka shumë ilaçe natyrore që ndihmojnë në kushte të ndryshme shëndetësore. Lexoni recetën për këtë ilaç shtëpiak që përgatitet lehtë dhe thjeshtë. Fusha e saj e veprimit është me të vërtetë e gjerë dhe vetitë e saj shëruese ndihmojnë me sukses për të ele.minuar shumë sëm.undje. Kjo pije medicinale quhet “qumështi i hudhrës” sepse përgatitet nga qumështi i ngrohtë dhe hudhra.

PERBERESIT E NEVOJSHËM:
500 ml qumësht-10 thelpinj hudhër-2-3 lugë çaji sheqer ose mjaltë-250 ml ujë
ROCEDURA:
Përzieni qumështin dhe ujin në një tenxhere. Shtoni hudhrën e qëruar dhe të copëtuar, pastaj vendoseni në zj.arr, në një temperaturë të moderuar. Lëreni të gatuhet ngadalë derisa të avullojë gjysma e lëngut. Pastaj kullojeni dhe shtoni sheqer ose mjaltë për të përmirësuar shijen. Më mirë të pini ndërsa jeni të ngrohtë.

PERDORIMI: – Ja për çfarë mund të ju ndihmojë kjo pije shëruese:

Astma – Simpt.omat e as.tmës do të lehtësohen ndjeshëm nëse përveç kësaj pije, hani tre thelpinj hudhër çdo natë. Përdorni karafil më të vegjël që mund t’i gël.ltisni të tëra për të shmangur erën. Por do të ndihmojë shumë nëse e konsumoni këtë pije vetëm tri herë në ditë.

Pneu.monia – pija është treguar shumë e suksesshme në trajtimin e pneu.monisë: tri herë në ditë, para ngrënies.

Prob.leme me zemrën – kjo pije ul koles.terolin e keq, parandalon mpiksjen e gja.kut dhe përmirëson sistemin e qarkullimit të gja.kut. Përdorni qumësht me pak yndyrë për ta bërë ilaçin më efe.ktiv.

Trajtimi i verdhëzës – Qumështi i hudhrës el.iminon me shumë sukses toks.inat nga trupi sepse aktivizon një enzimë në mëlçi. Mëlçia ka nevojë për squfur për të detok.sifikuar, dhe hudhra është një burim i shkëlqyeshëm i kësaj substance.

Përveç kësaj, ai përmban ali.cinë dhe selen, përmirëson prodhimin e tëmthit dhe zvogëlon yndyrën. Rekomandohet veçanërisht për trajtimin e së zezës me vaj. Për trajtimin e verdhëzës duhet të konsumohet tri herë në ditë, 4-5 ditë rregullisht.

Art.riti – Qumështi i hudhrës nëse konsumohet çdo ditë – do të zvogëlojë ndjeshëm simptomat e art.ritit, përfshirë inflam.acionin dhe dhi.mbjen, lumbo.skiatikën dhe dhi.mbjet e tjera të shpinës.

Pagjumësia – për shkak të efekteve të saj qetësuese, kjo pije siguron gjumë të qetë dhe cilësor, kështu që mund të përdoret për të tra.jtuar pagjumësinë.

Kollë – Shtoni një lugë çaji pluhur shafran i Indisë në qumështin e hudhrës dhe do të merrni një pije të shkëlqyeshme anti.biotike. Hudhra ka efekte anti.bakteriale dhe duke shtuar mjaltë, ju merrni një pije të plotë për lehtësimin e kollës.

Tube.rkulozi i mushkërive – Përdorni 1 kg hudhër, 250 ml qumësht dhe 1 litër ujë. Vlim të gjithë përbërësit në një temperaturë të moderuar derisa lëngu të avullojë dhe të mbetet vetëm një e katërta. Merrni këtë ilaç tre herë në ditë.

Koles.teroli – Koles.teroli zvogëlohet me sukses nëse merret tre herë në ditë për një javë. Efektet: zvogëlon nivelin e keq dhe rrit nivelin e koles.terolit të mirë.

Tretja – Kur bëhet fjalë për forcimin e sistemit imu.nitar dhe ruajtjen e shëndetit të tretjes, hudhra është një nga ushqimet më efektive, sepse ka veti të fuqishme antiseptike.

Isshtë gjithashtu shumë e dobishme për limfën, për të elem.inuar mbetjet toks.ike nga trupi. Hudhra stim.ulon sekretimin e lëngjeve tretëse dhe ndihmon në sëm.undjet e zorrëve (diarre).

Mosfunksionimi ngrerë – Qumështi i hudhrës mund të shërojë këtë gjendje dhe gjithashtu ndihmon në disa lloje të infer.tilitetit si tek burrat ashtu edhe tek gratë.

Shia.tiku – Qumështi i hudhrës është një ilaç efektiv për dhi.mbjet nervore dhe shia.tikun. Ju mund ta zvogëloni dhi.mbjen duke konsumuar këtë pije për një periudhë kohe.