Lajmet E fundit

Makina ishte në autopilot, gruaja në SHBA lind në…

SHBA – Një nënë nga Filadelfia ka sjellë në jetë atë që besohet të jetë foshnja e parë Tesla në botë: një foshnjë e lindur në sediljen e përparme të një makine elektrike inteligjente ndërsa ajo po ngiste me autopilot.

Sipas The Guardian lindja e jashtëzakonshme ndodhi teksa Yiran Sherry, 33 vjeç, dhe bashkëshorti i saj Keating Sherry, 34 vjeç, po çonin djalin e tyre tre-vjeçar Rafa në kopsht. Ujërat e Yiran Sherry plasën ndërsa familja ishte e bllokuar në trafik. Me kontraktimet që rriteshin me shpejtësi dhe trafiku mezi lëvizte, çifti e kuptoi se nuk do t’ia dilnin në kohë. Keating Sherry e vendosi automjetin në autopilot pasi vendosi sistemin e navigimit në spital, 20 minuta larg në periferinë perëndimore të Paoli. Ai tha se vuri njërën dorë butësisht në timonin e makinës ndërsa kujdesej për gruan e tij.
“Ajo po më shtrëngonte dorën deri në pikën ku mendova se do ta copëtonte atë”, tha Keating Sherry.

Yiran Sherry tha se vendimi nëse do të përpiqeshin të prisnin për të lindur derisa të arrinin në spital ishte një vendim i mundimshëm. Megjithatë, ajo vazhdoi të shikonte kohën e parashikuar të mbërritjes së tyre dhe pa se mezi po lëvizte.
“A duhet të shtyj apo duhet të mbaj? Duhet të shtyj apo duhet të mbaj? Dreq, le ta bëjmë këtë,” tha ajo.

Ajo lindi vajzën e saj teksa mbërritën në spital. Infermieret prenë kordonin e kërthizës së foshnjës mbi sediljen e përparme të makinës. Pasi ajo ishte në spital, infermierët vazhdonin të vinin në dhomën e saj për të parë “bebin Tesla”.

Lindja e foshnjës është një lajm i mirë për Teslën, e cila është rrënuar nga një publicitet i keq për shqetësimet e sigurisë dhe abuzimin në vendin e punës. Këtë javë një kompani taksie në Paris ndërpreu përdorimin e makinave Tesla Model 3 pas një aksidenti fatal. Tesla më parë u përball me një padi në Florida për një aksident që përfshinte vdekjen e një adoleshenti në një Model S në 2019. E bashkëthemeluar nga njeriu më i pasur në botë, sipërmarrësi i PayPal dhe SpaceX, Elon Musk, në tetor kompania u urdhërua të paguante dëmshpërblim prej 137 milionë dollarësh për një punonjës me ngjyrë, i cili ishte abuzuar racialisht. Tesla gjithashtu përballet me akuza për sulme seksuale nga shumë gra.