Lajmet E fundit

Publikohet lista/ Kush janë 20 futbollistët më të…

Cristiano Ronaldo dhe David Beckham janë futbollistët më të pasur në botë për momentin përpara superyllit të Paris Saint-Germain, Lionel Messi. Beckham, i cili u tërhoq nga futbolli në vitin 2013, u bë një yll i vërtetë gjatë karrierës së tij me Manchester United dhe Anglinë. Legjenda 46-vjeçare e United është bashkëpronar dhe president aktual i skuadrës MLS Inter Miami dhe bashkëpronar i Salford City. Dhe Beckham ka gëzuar marrëveshje fitimprurëse sponsorizimi me kompani si Adidas, Giorgio Armani, Pepsi, Gillette dhe Haig Club. Ish-kapiteni i Anglisë fitoi gjithashtu 150 milionë paund për t’u bërë imazhi i Kupës së Botës 2022 në Katar.

“Wealthy Gorilla” përpiloi të dhëna nga TheRichest, Celebrity Net Worth dhe Forbes për të përcaktuar top 20 futbollistët më të pasur, në të kaluarën dhe të tashmen, duke përdorur vlerësimet e tyre të vlerës neto. Vlera neto e Beckham-it prej 450 milionë dollarësh e vendosi atë përkrah superyllit të United, Ronaldo, në listën e yjeve. Ronaldo raportohet se është lojtari më i paguar në Premier League pasi ai nënshkroi një kontratë fitimprurëse prej 485,000 £ në javë me United verën e kaluar. Pesë herë fituesi i Topit të Artë, njëlloj si Beckham, ka përfituar nga marrëveshjet e sponsorizimit që shpenzojnë para me kompani si Nike, DAZN, Herbalife dhe Clear. Ronaldo, 36 vjeç, ka gjithashtu sipërmarrjet e tij të biznesit jashtë futbollit, duke përfshirë markën e tij të modës CR7 dhe aromat.

20. Rio Ferdinand (në pension): 75 milionë dollarë

19. Willian (Corinthians): 75 milionë dollarë

18. Arjen Robben (në pension): 80 milionë dollarë

17. Sergio Ramos (Paris Saint-Germain): 80 milionë dollarë

16. Andres Iniesta (Vissel Kobe): 86 milionë dollarë

15. Ronaldinho (në pension): 90 milionë dollarë

14. Zlatan Ibrahimovic (AC Milan): 90 milionë dollarë

13. Didier Drogba (në pension): 90 milionë dollarë

12. Samuel Eto’o (në pension): 95 milionë dollarë

11. Kaka (në pension): 95 milionë dollarë

10. Eden Hazard (Real Madrid): 100 milionë dollarë

9. Pele (në pension): 100 milionë dollarë

8. Francesco Totti (në pension): 101.

6 milionë dollarë

7. Gareth Bale (Real Madrid): 125 milionë dollarë

6. Wayne Rooney (në pension): 145 milionë dollarë

5. Alexandre Pato (Orlando City): 145 milionë dollarë

4. Dave Whelan (në pension): 220 milionë dollarë

3. Lionel Messi (Paris Saint-Germain): 400 milionë dollarë

2. David Beckham (në pension): 450 milionë dollarë

1. Cristiano Ronaldo (Manchester United): 450 milionë dollarë