Lajmet E fundit

Meta: Shumicën e dosjes ‘non-grata’ për Sali Berisha e ka bërë vetë Lulzim Basha

Presidenti Ilir Meta akuzon kreun e PD, Lulzim Basha se shumicën e dosjen për shpallen “non-grata” të ish kryeministrit Sali Berisha e ka përgatitur vetë ai.
Në një intervistë për Fax Neës, Meta thotë se Basha i cili kishte akumuluar në sërë mendimesh lidhur me ngjarje të caktuara që i ka shprehur vetëm tashmë pas përplasjeve brenda PD.
Pjesë nga intervista: Sa mund të ketë ndikuar ndërhyrja e George dhe Alex Soros në Shqipëri?

Presidenti Ilir Meta: Unë mendoj se edhe për Berishën nuk duhet kërkuar përgjegjësia aty. Unë e kam të qartë se treçereku i dosjes është bërë nga kryetari që ka. Se e ka bërë të qartë qëndrimin që ka për doktorin, për shembull për ’97 dhe për shumë të tjera. Pra këtu tregohet se ajo dosje është bërë nga ai vetë sepse në këtë mënyrë do ishte e besueshme për të tjerët. Atëherë thonë kush është problem? Sali Berisha thonë ata. Unë kam qenë kundërshtari i tij por i jam mirënjohës sepse më ka lidhur me vështirësitë.
Non-grata e solli në skenë sërish Berishën?

Meta: E kam të vështirë të njoh ndonjë proamerikan më të madh se doktori në Shqipëri. E kemi pas problem të madh madje atëherë kur e kishim kundërshtar por e mundëm. Pupu çfarë kam bërë unë për të liruar Nanon nga burgu. E mundëm doktorin se nuk ishte në rrugën e drejtë se donte t’i merrte të gjithë përgjegjësitë vetë dhe populli e kuptoi se kjo nuk ishte rruga e duhur.