Lajmet E fundit

Serbia e shqetësuar nga “Shqipëria e Madhe”: Bashkimi parashikohet në marrëveshjet e nënshkruara, perëndimi po hesht

Prishtina dhe Tirana planifikojnë të ndërmarrin një hap tjetër, të rrezikshëm drejt krijimit të një “Shqipërie të Madhe”. Kështu shkruajnë mediat serbe, ndërsa shton dyshja SHBA-Bruksel Miroslav Lajcak dhe Gabriel Escobar janë “në një mision” në Prishtinë për të zhbllokuar dialogun.

Të shqetësuara nga marrëveshjet e bashkëpunimit mes Tiranës dhe Prishtinës, ato shkruajnë se: Krijimin e një “njësie territoriale-administrative” të përbashkët është dërguar në Kuvend për ratifikim. Dokumenti, i siguar nga kabinetet në Prishtinë dhe Tiranë në nëntor, parashikon që rajoni të mbulojë 30 km secili brenda Shqipërisë dhe krahinës jugore të Serbisë.

Sipas tyre, nuk ka dyshim se pas kësaj marrëveshjeje fshihen ide për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”, duke shtuar se ndaj këtij synimi Brukseli dhe Uashingtoni po heshtin.
Ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç ka paralajmëruar se ky është një shembull tjetër i hipokrizisë, duke sulmuar perëndimin.

“Ashtu siç heshtin për të gjitha njoftimet për Shqipërinë e Madhe, ashtu heshtin për procese të tilla, dhe siç e shihni, shqiptarët në të dyja anët e kufirit po punojnë shumë për këtë lloj afrimi”, tha Selakoviç.

Drejtori i Qendrës për Stabilitet Social, Ognjen Karanoviç, tregon për “Novosti” se elitat në Prishtinë dhe Tiranë nuk po i fshehin fare aspiratat e tyre të mëdha shqiptare.

Ai e quajti marrëveshjen për “tërësinë territoriale-administrative” një hap të hapur drejt krijimit të një shkalle të caktuar të bashkimit shtetëror ndërmjet krahinës jugore serbe dhe Shqipërisë.

“Nëse dikush kishte ndonjë rezervë për këtë, tashmë është plotësisht e qartë se elitat politike të shqiptarëve po punojnë në realizimin e projektit të tyre shekullor të krijimit të “Shqipërisë së Madhe”.

Le të imagjinojmë situatën dhe reagimin e Perëndimit që Serbia dhe Republika Srpska – madje kanë të drejtë ta bëjnë këtë në përputhje me Dejtonin dhe Marrëveshjen për Lidhjet Speciale dhe Paralele – kanë vendosur të krijojnë një lloj bashkimi administrativ të pjesëve. të territoreve të tyre”, ka thënë ai.