Lajmet E fundit

Vd.e.s djali maroken i bllokuar në pus për katër ditë, BBC tregon detajet

Prindërit e Rayan janë larguar nga vendi i ngjarjes pasi trupi i djalit të tyre është marrë me ambulancë
Një djalë pesëvjeçar maroken, i cili mbeti i bllokuar në një pus për katër ditë, ka vdekur, pavarësisht përpjekjeve të mundimshme për ta shpëtuar.
Një djalë pesëvjeçar maroken, i cili mbeti i bllokuar në një pus për katër ditë, ka vdekur, pavarësisht përpjekjeve të mundimshme për ta shpëtuar.

Një deklaratë mbretërore njoftoi vdekjen e tij menjëherë pas largimit të tij nga pusi.
Përpjekja për të liruar djalin, të quajtur Rayan, kishte mbërthyer vendin, me qindra njerëz të mbledhur në pus dhe mijëra të tjerë që ndiqnin në internet, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Turma të mëdha ishin mbledhur në vendngjarje ndërsa Rayan u mor me ambulancë- Djali u zhyt 32 metra (104 këmbë) përmes hapjes së ngushtë të pusit. Shpëtimi ishte penguar nga frika e një rrëshqitje dheu.
Ekipet e shpëtimit e nxorën më në fund djalin nga pusi mbrëmjen e së shtunës.
Asnjë fjalë nuk ishte dhënë në atë kohë për gjendjen e tij, dhe shpëtimi i dukshëm fillimisht u prit me brohoritje nga turma.

Ilustrim i gjerësisë së pusit ku u blloku pesëvjeçari-Në mediat sociale, njerëzit që përdorin hashtagun #SaveRayan, i cili kishte qenë në trend në të gjithë vendin dhe më gjerë, shprehën gëzimin e tyre.

Por kjo u kthye në zemërim pak minuta më vonë kur deklarata erdhi duke njoftuar se Rayan kishte vdekur.

Përdoruesit e Tëitter më pas filluan të bëjnë haraç dhe të shprehin trishtim duke përdorur të njëjtin hashtag

“Pas aksidentit tragjik që i kushtoi jetën fëmijës Rayan Oram, Madhëria e Tij Mbreti Mohammed VI thirri prindërit e djalit që vdiq pasi ra në pus”, thuhet në deklaratën e pallatit mbretëror.

Mbreti kishte shprehur ngushëllimet e tij më të thella dhe dhembshurinë e sinqertë, shtoi ajo.

Babai i Rayan ishte duke riparuar pusin në momentin e aksidentit. Ai tha se djali i tij ra brenda në “një moment kur ai hoqi sytë nga ai”.

Të udhëhequr nga Drejtoria e Mbrojtjes Civile të Marokut, operacionet e shpëtimit në qytetin e vogël verior të Tamorot, rreth 100 km (62 milje) nga qyteti i Chefchaouen, filluan të martën në mbrëmje.Pamjet e të enjtes nga një kamerë e ulur në pus treguan se djali ishte gjallë dhe i vetëdijshëm, por që atëherë nuk kishte asnjë informacion mbi gjendjen e tij.

Ekipet e shpëtimit u përpoqën t’i merrnin djalit oksigjen, ushqim dhe ujë, por ishte e paqartë nëse ai ishte në gjendje t’i përdorte ato.

Përzierja e dherave shkëmbore dhe ranore nënkuptonte që shpëtimtarët e konsideruan hapjen e boshtit të ngushtë të pusit të ujit si shumë të rrezikshme.

Ekipet e shpëtimit hapën një gropë të madhe pranë pusit (përpara, në qendër)

Më pas ekipet e shpëtimit filluan të gërmojnë horizontalisht për të arritur tek djali. Disa punonin gjatë gjithë natës, duke përdorur prozhektorë të fuqishëm gjatë natës.

Qindra njerëz u mblodhën për të parë operacionin, duke kënduar këngë fetare, duke u lutur dhe duke brohoritur “Allahu Akbar”. Disa madje fushuan në vend.

Incidenti të kujton një tragjedi të ngjashme në Spanjë në vitin 2019, në të cilën një djalë dy vjeçar vdiq pasi ra në një pus pranë qytetit të Malaga.