Lajmet E fundit

POLITIKANËT E SHPALLUR ‘NON GRATA’ NGA SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS:

Le të ndalemi tani tek ‘peshqit e mëdhenj’ të politikës shqiptare, të cilët janë shpallur ‘non grata’ në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. I pari që do ta kishte ‘nderin’ për tu shpallur si i tillë do të ishte ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla.
Ish-deputeti dhe kreu i PSD, Tom Doshi:

Deputeti shqiptar Tom Doshi do të bëhej zyrtari i dytë i lartë shqiptar pas ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla që u shpall i padëshirueshëm në Shtetet e Bashkuara bashkë me familjen e tij. Doshi i Partisë Socialdemokrate u shpall më 16 prill 2018 person i padëshirueshëm bashkë me familjen e tij nga qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Doshi, 52 vjeç, biznesmen dhe politikan me eksperiencë të gjatë si deputet i tre partive politike të ndryshme, u shpall i padëshirueshëm për shkak të “angazhimit të tij në korrupsion domethënës”.

Sipas deklaratës, “Departamenti e shpalli publikisht” z. Doshi si të padëshirueshëm dhe të palejuar për të hyrë në territorin e Shteteve të Bashkuara.

Doshi ishte deputet i Partisë Socialiste në vitet 2009 dhe 2013 ndërsa u përjashtua nga Partia Socialiste në vitin 2015 me duartrokitje nga ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, pasi akuzoi publikisht Ilir Metën, aktualisht President i Republikës, për një komplot vrasjeje ndaj tij. Pavarësisht përjashtimit nga socialistët, Doshi arriti të rizgjidhet deputet në vitin 2017 nën siglën e Partisë SocialDemokrate në qarkun e Shkodrës.

Në 30 korrik të vitit 2019 do të vinte ‘block-u’ i radhës nga DASH për një figurë të lartë politike në Shqipëri, e këtë herë do të ishte radha e ish-Kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako, një nga njerëzit më të besuar të Kryeministrit Edi Rama.

Në njoftimin e DASH asokohe thuhej se arsyeja e kësaj mase është përfshirja e tij në raste të mëdha korrupsioni.

Vangush Dako u bë kështu zyrtari i tretë nga Shqipëria që ndalohet të hyjë në Shtetet e Bashkuara së bashku me familjen. Para tij, e njëtja masë është marrë ndaj ish Prokurorit të Përgjithshëm Adritaik Llalla dhe ish deputetit socialist Tom Doshi.

Ish-Kryeministri, Sali Berisha:

Në 19 maj 2021 radhën do ta kishte ish-Kryeministri dhe ish-kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, të cilit i ndalohej pajisja me vizë për në Shtetet e Bashkuara, së bashku me familjen e tij, për shkak se ata janë përcaktuar nga DASH si persona që u ndalohet hyrja në vend.

Lajmi u konfirmua asokohe nga Sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, i cili përmes një postimi në rrjetet sociale tha se ky vendim u mor nga Uashingtoni zyrtar “për akte korruptive që cenojnë demokracinë në Shqipëri”.

Përpos Berishës, DASH lajmëronte se janë shpallur non grata bashkëshortja e tij, Liri Berisha, djali i tij, Shkëlzen Berisha dhe vajza e tij Argita Berisha Malltezi.