Lajmet E fundit

Lufta në Ukrainë/ Situata në qytetet kryesore, pse Rusia ndryshoi taktikë dhe rezistenca e fortë në Kiev

Forcat ruse kanë avancuar në disa qytete të Ukrainës, por Kievi vijon të rezistojë. Ushtria ruse tha se kishte kontrollin e Khersonit dhe zyrtarët lokalë ukrainas konfirmuan se forcat ruse kanë marrë selinë e qeverisë lokale në qytetin port të Detit të Zi me 300,000 banorë. Luftimet e ashpra po vazhdojnë në të gjithë vendin me forcat ruse që bëjnë presion në fronte të shumta, pasi taktikat kaluan në përshkallëzimin e bombardimeve të qyteteve të mëdha, duke i kthyer ato në rrënoja. “Daily Mail” ka bërë një analizë të situatës në qytetet ku po luftohet.

Pas nisjes së pushtimit javën e kaluar, Rusia i bëri të qarta planet e saj për të pushtuar shpejt kryeqytetin. Zyrtarët perëndimorë të sigurisë kishin frikë se rusët do të rrëzonin qeverinë dhe do të zbatonin regjimin e tyre të ri brenda disa ditësh. Por trupat e Putinit kanë hasur në rezistencë të jashtëzakonshme dhe nuk kanë arritur të kapin qytetin ku qëndron Zelensky.

Deri më tani, Kievi i ka shpëtuar asaj që vëzhguesit kishin frikë se do të ishin përpjekjet ruse për ta rrethuar dhe bombarduar atë për t’u nënshtruar, pasi përleshjet në periferi çuan në zmbrapsjen e ushtarëve të Moskës. Por bombardimet e vazhdueshme ajrore janë tani një tipar i jetës në qytet ku sirenat e sulmit ajror bien çdo 15 minuta dhe shkollat ​​dhe shtëpitë janë në shënjestër. Zelensky tha se forcat tokësore ruse kanë ngecur dhe Moska tani po kryen sulme ajrore, por se ato po përballen nga sistemet e mbrojtjes ukrainase.

Katër sulme të mëdha raketash goditën kryeqytetin gjatë natës, duke përfshirë një që goditi një stacion treni që përdorej për evakuimin e civilëve, ndërsa të tjerët goditën stacionet televizive dhe radiofonike. Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko tha se shpërthimet e dëgjuara gjatë natës ishin raketa ruse që u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore. Ukraina pretendoi se kishte rrëzuar një avion luftarak rus mbi Irpin, një qytet pranë Kievit i cili është sulmuar rëndë, në orët e para të së enjtes. Por Rusia ka filluar të ndryshojë fokusin e saj në qytete të tjera në një ndryshim taktikash, pasi nuk arriti të kapte shpejt qytetin kyç.

Kolona e madhe ruse me qindra tanke dhe automjete të tjera duket se ka ngecur pranë Kievit dhe nuk ka bërë asnjë përparim të vërtetë në ditët e fundit. Autokolona, ​​e cila në fillim të javës dukej e gatshme për të nisur një sulm në kryeqytet, është vonuar nga mungesa e karburantit dhe ushqimit, tha zyrtari.