Lajmet E fundit

Putin-Erdogan, Bisedë Për Lu.Ftën. Çfarë I Kërkoi Presidenti Turk Homologut Rus

Lidër të rëndësishëm botërorë janë angazhuar për zgjidhjen e konfliktit Rusi-Ukrainë.

Presidenti turk Tajip Erdogan i kërkoi homologut të tij rus Vladimir Putin të shpallë një armëpushim në Ukrainë, të hapë korridoret humanitare dhe të nënshkruajë një marrëveshje paqeje.
Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Në një deklaratë pas një telefonate një-orëshe, presidenca turke tha se Erdogan i tha Putinit se Turqia ishte e gatshme të kontribuonte në një zgjidhje paqësore të konfliktit, duke shtuar se ai deklaroi se një armëpushim do të lehtësonte shqetësimet për situatën humanitare.
Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

“Presidenti Erdogan pwrswrii thirrjen e tij ‘le të hapim rrugën për paqen së bashku. Erdogan theksoi rëndësinë e ndërmarrjes së hapave urgjent për arritjen e armëpushimit, hapjen e korridoreve humanitare dhe nënshkrimin e një marrëveshjeje paqeje”, bwri me dije Presidenca e Turqisw.
Të dy krerët diskutuan gjithashtu marrwdhwniet dy palwshe mes dy vendeve.