Lajmet E fundit

Vjehrra Ime Hedh Kripë Në Një Limon Të Prerë, Dhe Fillova Menjëherë Edhe Un Sapo Mora Vesh Pse…

Të gjithë kemi dëgjuar për vetitë e shumta të dobishme të limonit. Përdoret në gatim, shtohet gjatë konservimit dhe gjithashtu si shtesë në çaj. Limoni përmban një sërë lëndësh ushqyese që kanë një efekt të dobishëm në trupin e njeriut.

“E pashë që vjehrra ime e griste shpesh një limon dhe e spërkatte me kripë. “E pyeta pse dhe kur më tha jo vetëm që isha budallaqe, por edhe fillova ta bëja”.Me këto fjalë Jelena e nis letrën që ka dërguar në faqen tonë në Facebook ku do të gjeni një lexim shumë të dobishëm dhe interesant për të gjithë. Por ekziston një mënyrë për të ndihmuar në rritjen e vetive të tij të dobishme.
Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Këtu janë disa nga përfitimet e mahnitshme të limonit të prerë në feta dhe të spërkatur me kripë: Limonët e fermentuar – Për funksionimin normal të trupit të njeriut nevojiten jo vetëm vitamina, por edhe kalcium, fosfor, minerale e të tjera. E gjithë kjo gjendet në limon.
Ata gjithashtu kanë aftësinë për të parandaluar formimin e subs tancave të dëmshme në trup. Prandaj, nëse dëshironi që sistemi juaj tretës të funksionojë në mënyrë perfekte, mos harroni të përfshini limonët në dietën tuaj. Ato janë veça nërisht të dobishme në mëngjes.

Prandaj, mos hiqni dorë nga kënaqësia për të pirë një filxhan çaj të nxehtë me një fetë limoni aromatik. Por vetitë e dobishme të limonit mund të rriten disa herë nëse ndiqni këtë metodë – prisni limonin në feta dhe spërkatni me kripë. Për këtë na duhet jo vetëm kripë dhe limon, por edhe një kavanoz qelqi.
Procesi i fermentimit të limonit – Ky proces ruan vetitë unike të limonit! Është jashtëzakonisht popullor në shumë vende të botës. “Pra, marrim një kavanoz qelqi, mundësisht dy litra ose pak më shumë. E laj mirë me sodë buke për të vrarë çdo bakter patogjen.

Tani lëreni gjellën të thahet. Marrim disa limonë dhe i lajmë me kujdes. Mund edhe me sodë buke. Më pas fshijini mirë dhe më pas bëni disa prerje sipër me thikë. Marrim kripë, kripa e trashë është më e mira. E hedhim në fund të kavanozit. Limonët gjithashtu mbushen me kripë dhe vendosen në një kavanoz.Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Mbyllni kavanozin me kapak dhe lëreni në një vend të ajrosur. “Në këto kushte, procesi i fermentimit të limonit do të nisë më shpejt”, ka thënë lexuesja, e cila ka zbuluar këtë sekret nga vjehrra e saj.
Por pse ta bëni këtë? Arsyeja është e thjeshtë – për shkak të fermentimit dhe kripës, sasia e mineraleve dhe vitaminave në limon rritet disa herë. Kur është gati dhe fermentohet limoni për konsum? Kur të kenë kaluar tre ditë, limonët mund të nxirren nga kavanoza dhe të hahen. Ato mund të shtohen në çdo pjatë.

Përveç kësaj, ju mund ta fërkoni rregullisht fytyrën me një fetë limoni për të siguruar lëkurë të lëmuar dhe rrezatuese. Por të gjitha këto nuk janë cilësi të dobishme të limonëve të fermentuar. Ata janë në gjendje të ulin presionin e lartë të gjakut, kanë veti antibakteriale dhe largojnë lythat dhe kallot.
Gjithçka që duhet të bëni është të prisni një copë të vogël limoni dhe të fërkoni zonën e problemit. Provoni këtë truk të mahnitshëm dhe nuk do të pendoheni për përfitimet e shumta të dobishme.