Lajmet E fundit

E Konsumoni Shumë? 12 Përfitime Të Pabesueshme Të Kafesë

12- Eliminon celulitin Në fakt, kokrrat e kafesë shpesh përdoren në kremrat anti-celulitit. Ajo çfarë ndodh është se kafeina aktivizon qarkullimin e gjakut në mënyrë shumë efektive.

11 – Ju mbron nga diabeti i tipit 2 Universiteti i Kalifornisë në qytetin e Los Anxhelosit bëri një studim që tregoi se njerëzit që pinë një kafe në ditë kanë 11% më pak mundësi për të marrë këtë sëmundje.
10- Redukton rrezikun e kancerit në mëlçi Një grup hulumtuesish nga Instituti i Farmakologjisë Mario Negri Italia, kreu një eksperiment që zbuloi se kafja është e mirë për mëlçinë tonë. Konsumi i kafesë zvogëlon rrezikun e kancerit të mëlçisë deri në 40%.
9- Është një lyerje për lëkurën

Kafja është shumë e mirë për të ndihmuar me problemet e lëkurës, për këtë arsye qindra kremra dhe soje përmbajnë kafeinë. Jo vetëm që zvogëlon shkëlqimin, hidraton dhe parandalon plakjen, gjithashtu edhe detoksifikon dhe ndihmon në tonifikimin, shkruan meganews.al
8. Parandalon sëmundjen e Parkinsonit

Një studim i kryer nga Qendra Shëndetësore e Universitetit McGill në Shtetet e Bashkuara të botuara në revistën “Neurologji”, që rrit konsumin e kafesë, është shoqëruar me një reduktim të konsiderueshëm të sëmundjes së Parkinsonit.
7- Është shumë e mirë për zemrën-Pirja e 2 gota kafe në ditë ndihmon në parandalimin e dështimit të zemrës. Një rënie prej të paktën 11% në krahasim me njerëzit që nuk pinë kafe.
6- Zvogëloni rrezikun e goditjeve

Studimet e fundit në Japoni zbuluan se njerëzit që pinë kafe në baza ditore kishin një rrezik 20% më të ulët të vuajtjes së problemeve të trurit si goditje dhe kafe!
5. Mbron vizionin -Është konstatuar se konsumi i kafesë mund të mbrojë nga përkeqësimi i vizionit dhe madje edhe i verbërisë.
4- Kafe mbron nga kanceri i prostatës

Një tjetër nga kanceret që mbron konsumin e kafeinës është prostata. Njerëzit të cilët pinë katër ose më shumë filxhane kafeje në ditë kishin një rrezik 59% më të ulët për zhvillimin e kësaj sëmundje të tmerrshme.

3- Juu ndihmon të humbni peshë
Sigurisht që ju keni kërkuar për një kohë të gjatë një pije të shëndetshme dhe gjithashtu ofroni vetëm pak kalori , mirë, keni gjetur dhe ka të bëjë me kafen. Një filxhan kafe, pa qumësht dhe pa sheqer përmban rreth 2 kalori, shkruan meganews.al
2- Burimi i antioksidantëve

Një kokërr ka rreth 1500 komponente dhe shumica dërrmuese janë shumë të dobishme për shëndetin tonë.
1- Ai redukton rrezikun e kancerit në mitër
Kohët e fundit një studim i ri ka përcaktuar që marrja e katër gota me kafe në ditë mund të zvogëlojë këtë lloj kanceri prej 20%, kështu që disa mjekë kanë filluar të rekomandojnë të pijnë disa gota kafe në ditë si një metodë parandaluese.