Lajmet E fundit

Nga gazetarë, politikanë e biznesmenë, kush janë 16 kritikët e Putinit që u vranë në mënyrë misterioze

Ish-kreu i opozitës ruse, Alexey Navalny u dënua me 9 vite burg ditën e sotme për mashtrim, një vendim të cilin kritikët e Kremlinit e shohin si një përpjekje për ta mbajtur larg armikun më të “flaktë” të presidentit Vladimir Putin për aq kohë sa të jetë e mundur.
Por duket se dënimi i Navalny me burg, është një masë “e butë” të cilin e ka marrë Putin për të eleminuar një zë të fortë kundër tij.

Media britanike The Mirror, i ka kushtuar një artikull të gjithë kritikëve të Kremlinit, të cilët janë vr,arë ndër vite, dhe që dyshohet se kanë qenë të urdhëruar nga Putin. Mirror publikon listën dhe historitë e 16 personazheve që kritikuan hapur Putinin, një ish-nënkolonelë të KGB-së dhe ish-krerë të FSB-së para se të vdisnin.

Ish-agjenti i KGB-së, Alexander Litvinenko, u helmua me substancën “polonium radioaktiv-210” në Londër. Ai vdiq tre javë pasi kishte pirë një filxhan çaj të mbushur me substancën vdekjeprurëse. Pasi u largua nga FSB, e cila drejtohej nga Putin, ai kr,itikoi hapur agjencinë dhe e akuzoi atë për kryerjen e një serie bambardimesh në disa apartamente në vitin 1991 që shkaktuan qindra të vd,ekur.

Ai gjithashtu akuzoi Putinin se urdhëroi vrasjen e Anna Politkovskaya-s, një gazetare ruse. Raporti zyrtar për vdekjen zbuloi se ai u helmua nga agjentët rusë Andrei Lugovoi dhe Dmitry Kovtun dhe arriti në përfundimin se urdhri për vrasjen e Litvinenkos ishte “ndoshta” nga vetë Putini.
Anna Politkovskaya

Anna Politkovskaya ishte një gazetare ruse, e cila në librin e saj “Rusia e Putinit” akuzoi Presidentin se e ktheu vendin në një shtet policor. Ajo mbuloi abuzimet në Çeçeni dhe ishte një kritike e hapur e Putinit. Gazetarja u ekzekutua nga vr,asës me pagesë, të cilët e qëlluan me ar,më zj,arri në një ashensor në ndërtesën e saj në vitin 2006.

Pesë persona u dënuan për vrasjen e saj, por gjykatësi vendosi se ishte një vrasje me porosi, me 113,000 £ (150,000 dollarë) të paguara nga një person i panjohur”. Putin mohoi çdo përfshirje të Kremlinit në vdekjen e saj, duke thënë se “vd,ekja e saj në vetvete është më e dëmshme për autoritetet aktuale si në Rusi ashtu edhe në Republikën Çeçene.
Denis Voronenkov

Ish-deputeti rus Denis Voronenkov, i cili ishte larguar në Uk rainë , u qëllua për vdekje në Kiev pak para se të dëshmonte kundër kryeministrit pro-Putin të Ru sisë. Denis Voronenkov, 45 vjeç, një ish-deputet i Partisë Komuniste, u qëllua tre herë nga një person i armatosur i paidentifikuar jashtë Premier Palace, një hotel luksoz në vitin 2017. Sëbashku me bashkëshorten, Voronenkov ishin besnikë ndaj Kremlinit, por më pas u bënë kritikë ndaj sundimit të Putinit.

Në një intervistë, ai e krahasoi Rusinë moderne me Gjermaninë naziste dhe tha se aneksimi i Krimesë nga Uk raina në 2014 ishte “ilegale”. Ai tha se ai dhe gruaja e tij, së bashku me djalin e tyre të vogël, Ivanin, ishin larguar nga Rusia për shkak se ai po ndiqej nga shërbimet e sigurisë.
Mikhail Lesin

Ish-ministri rus Mikhail Lesin u gjet i pajetë në një dhomë hoteli në Uashington në vitin 2017. Një raport mjekoligjor konfirmoi se Lesin, i cili krijoi Russia Today (RT), kishte shenja dhune në trup, të cilat i shkaktuan edhe vd,ekjen. U raportua se ai po mendonte të bënte një marrëveshje me FBI-në para vd,ekjes së tij, në mënyrë që të shmangte akuzat për korrupsion.

Ish-ministri i qeverisë ishte më parë në qendër të rrethit politik të Rusisë dhe do të kishte qenë i informuar për shumë marrëveshje të brendshme dhe të vazhdueshme. Ai ishte dikur ministër i shtypit i Putinit gjatë mandatit të tij të parë, përpara se të shkarkohej dhe të transferohej në SHBA. Në një artikull për vd, ekjen e tij, BuzzFeed citoi një agjent të FBI-së i cili tha: “Lesin u rrah për vd,ekje. Duket se këtu ka një përpjekje për të mbuluar këtë fakt për arsye që nuk mund t’i kuptoj.”
Boris Nemtsov

Boris Nemtsov, lideri i opozitës ruse u qëllua për vdekje para Kremlinit shtatë vjet më parë. Nemtsov, atëherë një nga kri,tikët më të hapur të Rusisë ndaj Putinit, në kohën e vd,ekjes së tij kishte organizuar mitingje të opozitës kundër përfshirjes ush,tarake të Rusisë në Ukrainë. Ai u bë zëvendëskryeministër dhe dikur u propozua si një kandidat i mundshëm presidencial, por ishte Putin që mori detyrën nga ish-presidenti Boris Yeltsin në vitin 2000.

Nemtsov fillimisht e mbështeti zgjedhjen, por u bë më i hapur pasi Putini hodhi poshtë liritë civile dhe ai ndihmoi në publikimin e disa raporteve mbi kor, rupsionin zyrtar. Vetëm disa orë pasi protestoi kundër luftës në Uk rainë, ai u qëllua nga një vrasës i panjohur jashtë Kremlinit.

Paul Klebnikov

Paul Klebnikov, një reporter investigativ amerikan dhe redaktor i Forbes Rusia u qëllua për vdekje jashtë zyrës së tij në Moskë në vitin 2004. Ai kishte shkruar më parë për korrupsionin në vend dhe kishte hetuar vazhdimësinë e rusëve të pasur, me Forbes që publikoi një listë të njerëzve më të pasur të vendit. Klebnikov u vra në një atentat me makinë, e cila dukej hapur se ishte bërë me porosi.

Boris Berezovski

Boris Berezovski ishte një prej oligarkëve rusë më të fuqishëm të vendit, i cili e ndihmoi Putinin që të merrte pushtetin. Por pas disa vitesh, marrëdhënia e tyre u zbeh, ndërsa Berezovski u transferua në Londër, ku u bë një kritik i hapur i Presidentit.

Ai akuzoi Kreminin se qëndron pas vd,ekjes së Litvinenkos, përpara se të gjendej i vdekur në shtëpinë e tij në Berkshire në vitin 2013. Ai u gjet i vd,ekur në banjën e tij me një lak rreth qaf,ës. Në një hetim për vd, ekjen e tij, një mjek ligjor dha një vendim të hapur.

Stanislav Markelov dhe Anastasia Baburova

Avokati kryesor i të drejtave të njeriut Stanislav Markelov u qëllua nga një person i armatosur i maskuar pranë Kremlinit në vitin 2009. Ai ishte i njohur për përfaqësimin e civilëve çeçenë të cilët kishin rene viktimë e mizorive të kryera nga ush ,tria ruse. Ditën që vd, iq, ai sapo kishte mbajtur një konferencë duke prote,stuar për lirimin e një koloneli të ush .trisë që kishte v,rarë një vajzë të re çeç,ene. Ai gjithashtu kishte përfaqësuar gazetaren e vr, arë Anna Politkovskaya. Gazetarja Anastasia Baburova, 25 vjeç, u vra pasi u përpoq t’i vinte në ndihmë. Autoritetet ruse thanë se një grup neo-nazist qëndronte pas vr, asjeve.
Sergei Magnitsky

Avokati Sergei Magnitsky vdm iq në paraburgimin e policisë në nëntor 2009 pasi u rrah brutalisht dhe iu mohua kujdesi mjekësor. Ai kishte punuar për biznesmenin britaniko-amerikan Ëilliam Broëder, për të hetuar mashtrimin tatimor. Kur ai dyshohet se gjeti prova që sugjeronin se policia qëndronte pas mashtrimit, ai u arre stua dhe u ak,uzua se e kishte kryer vetë.

Natalia Estemirova

Aktivistja e njohur e të drejtave të njeriut u rrëmbye jashtë shtëpisë së saj, në Grozny, dhe u qëllua në vitin 2009. Trupi i saj u gjet në Ingushetia, në perëndim të Çeçenisë dhe kolegët thanë se ajo kishte punuar për disa çështje “shumë të rrezikshme”. Gjykata vendosi se nuk kishte prova për përfshirjen e shtetit në vrasjen e saj, ndërsa zyrtarët rusë pretendojnë se ajo u vra nga një militant is,lamik, vendndodhja e të cilit nuk dihet. 51-vjeçari kishte mbledhur prova për shke,ljet e të drejtave të njeriut në Çe ,çeni që nga fillimi i luftës së dytë atje në 1999. Ajo kishte punuar më parë me Anna Politkovskaya.

Sergei Yushenkov

Yushenkov bashkëthemeloi partinë opozitare Rusia Liberale me biznesmenin e ndjerë Boris Berezovsky përpara se të qëllohej për vdekje në Moskë në prill 2003, jashtë banesës së tij. Katër persona u dënuan për vrasjen e tij.

Yuri Shchekochikhin

Yuri Shchekochikhin, redaktor në në median “Novaya Gazeta”, vd,iq në vitin 2003 pas një sëmundjeje misterioze 16-ditore. Raportet zyrtare thanë se ai vd,iq nga një ‘reaksion i rrallë ale rgjik’, por askush nuk shpjegoi se për çfarë ishte alergjik Shchekochikhin dhe familja e tij më parë kishte thënë se ata mendonin se ai ishte helmuar.

Ai mbuloi kr,imin dhe korru.sionin në ish-Bashkimin Sovjetik dhe po hetonte b,omb,at në apartamente të vitit 1999, kur ai kontraktoi një sëmundje misterioze në korrik 2003. Dokumentet e tij mjekësore u konsideruan të klasifikuara nga autoritetet ruse.

Yevgeny Khamaganov (PA FOTO)

Yevgeny Khamaganov, kryeredaktori i Daily Asia-Russia, vd,iq në rrethana misterioze. Indeksi kundër censurës raportoi asokohe: “Sipas mediave lokale, Khamaganov u dërgua në spital më 10 mars për shkak të diabetit të tij, ra në koma dhe vdiq disa ditë më vonë.
“Disa raporte cituan spekulime se ai u shtrua në spital pasi u r.rah nga disa persona të panjohur. Kh amaganov ishte i njohur për artikujt kritikë ndaj politikave të qeverisë federale ruse.”, thuhej në raport.
Nikolai Andrushchenko

Nikolai Andrushchenko, i cili ishte i njohur për krit,ikat e tij ndaj Presidentit Vladimir Putin, vd,iq pasi u rrah nga persona të panjohur në vitin 2017. Dy persona të panjohur iu afruan dhe i kërkuan dorëzimin e dokumenteve në hetimin e tij për shpërdorime detyre nga oficerët e po, licisë. Pas su,lmit, ai nuk pranoi të denonconte në polici dhe u su,lmua sërish disa ditë më vonë.
Gazetari, 73 vjeç, i cili bashkëthemeloi gazetën Novy Peterburg dhe bëri emër duke mbuluar të drejtat e njeriut dhe kri,met, ra në ko,ma dhe nuk u rikthye kurrë. Ai vd, iq në spital pas një operacioni në t,ru.
Nikolay Alekseevich Glushkov

Kritiku rus në mërgim i Putinit u mbyt me një pl,umb qeni në shtëpinë e tij në Neë Malden, në Londrën Jugperëndimore, në mars të vitit 2018 nga një vr,asës që u përpoq ta bënte sul,min të dukej si ve,tëv,rasje.
Ai iu kishte thënë miqve se i kishte mbijetuar një tentative për ta hel,muar më parë. Yuli Dubov, anëtari i fundit i mbijetuar i një grupi kritikësh të Putinit në Mbretërinë e Bashkuar, në një intervistë për Mirror tha se; “E gjithë historia e komunikimeve të Nikolait me botën e jashtme ishte në laptopin e tij, telefonin dhe iPad-in e tij.”.