Lajmet E fundit

Mesazhi i Yuri Kim, Berisha e Meta do arre.stohen në një ditë

Andej nga “var, ret” ku prehet Saliu me të tijtë ka zhurmë; pas perdes së zezë të Rilindjes së Ramës ka pabesi; nëpër “shkallët” e presidencës së Ilir Metës, “kalbësira” e andej nga ruleta e Fatos Nanos mungesë “energjie”. Dikush ka prerë “telat” e krimit dhe ka ndezur dritë të fortë shprese.
Afrimi i ditës së prangave për “Peshqit” e mëdhenj, ka ngritur të “vde, kurit” nga “var, ri”.

Sali Berisha, Edi Paloka e Edi Rama, Ylli Manjani, Flamur Noka, Baton Haxhitë, Lorenc Vangjelët, Andi Bushatët e Alfred Pezët me pagesa shumëfish të Presidentit Amerikan në mediet me substancë kri, min; Monikat, Ilir Metët, Erion Veliajt, Arben Ristanët e “staneve” të pasanikëve, tashmë të urryer, ngjajnë me shpirtrat e këqinj që sillen rreth gjësë së vj edhur për të trembur ambasadoren amerikane Yuri Kim që “kapi për fyti” të parin e tyre, Sali Berishën, duke mos e njohur fare për të “gjallë”.

Është koha që nuk e pengon askush drejtësinë. Në burg do shkojnë drejtuesit e 4 Klaneve Maf1oze dhe 20 familjet kr1minaIe. Kjo as që vihet në dyshim nga shumica e shqiptarëve. Gjënë e vj, edhur do ta kthejnë. As kjo s’ mund të mos ndodhë. Që nga kodikët e Romës së Lashtë e deri sot nëpër fletët e së Drejtës Romake, njerëzit normalë të kësaj toke nëpër këto rregulla kanë rrugëtuar e do të rrugëtojnë.

Sali Berisha dhe Ilir Meta, dy nga katër kapot e maf1as, janë shumë afër prangave.
Pse këta e jo edhe dy tjerët?
Harta shqiptare e maf1es, zë brenda saj një botë të tërë krimi. Është plot haJ dutë, rreziku gëlon ngado, guximi për të bërë transparencë pasurie ka krijuar klimë suferinash në ambientet e diplomacive të mëdha që po merren me ca punë të vogla; arrestimin e hajdutëve.

Lëvizjet e ambasadores Yuri Kim këto ditë, përkojnë me temperaturat e e nxehta atje lart nga presidenca e Rilindja, dhe atje poshtë, nga “Shtëpia e Lirisë” dhe liritë e dhunuara. Andej e gjithandej pra, sillen pranga e shpresa.
Lart, fare lart, është “shtegu” ku një president po niset për burg e një tjetër që do e zëvendësojë duhet të mos jetë si asnjëri që ishte deri sot aty.
Në këtë “shteg”, më zevzekët u shfaqën Sali Berisha e Ilir Meta. Ja pra, pse do arrestohen këta përpara Edi Ramës e Fatos Nanos. Ky i fundit, është pa punë, pa biznese, pa gjë prej gjëje, por aq ka vje, dhur, sa nuk i mbarojnë e mungojnë paratë as rulotave të kazinove të mëdha të bosëve të Ballkanit të vogël.

Këta janë për burg e s’mund të përfundojë disi ndryshe rruga e tyre.
Këtë e kemi thënë me ‘gaz në dërrasë’ prej vitesh…
Asnjëri s’bën për politikan apo i besueshëm. Ata po, të tërë janë bashkë e mbrojnë njëri-tjetrin.
Procedimi i shtirur i parlamentit me Gramoz Ruçë të Ilir Metës u fermentua nëpër kazanin e presionit politik të 4 Klaneve Mafioze dhe sforcueshëm u shkelën me dashje tërë ligjet dhe afatet kushtetuese, për ta veshur me imunitet përpara amerikanëve kryehajdutin e këtij vendi. Ilir Meta kishte dhe ka mbështetje nga kr1m1nelët dhe hajd utët.

Të gjithë, me Gjykatë Kushtetuese, Sali Berishë, Flamur Nokë, Edi Ramë e Edi Palokë, Fatos Nano e Fatmir Medi, Adriatik Llallë e Arben Krajë, Arben Ristan e Arben Imam, Alfred Pezë e Baton Haxhi, Andi Bushat e Erion Veli, Plarent Ndrecë e Kreshnik Spahi e hajdutë e kriminelë sa të duash, e mbrojtën deri në pamundësinë e fundit, fundërrinën e mbrapme që ka shkelë në Kështjellën e Shtetit.
Ky ka ndyrë edhe flamurin.

Se është i tillë, ambasadorja Yuri Kim, rrinte gati t’ja këputë duart e t’ja presë veshët, nëse guxon ta prekë Flamurin Amerikan.
Kush nuk e kupton se Ilir Meta e Sali Berisha do të arr, estohen e sekuestrohen deri në centin që kanë vjedhur, i rekomandojmë të shkojë të vizitohet tek mjeku. Hajdutët të pajisin me argumentin motivues se po, do bëhet ky vend, do nisë transparenca e pasurive, do ndreqen hipotekat, ku mbi 80 për qind i kanë grabitur me dokumente “ligjorë”, pikërisht “Peshqit”. Prandaj tremben këta kur deti largohet pak nga bregu, prandaj dridhen këta kur Shtëpia e Bardhë injoron e izolon Sali Berishën dhe përkrah Partinë Demokratike drejtuar nga i komanduari Enkelejd Alibeaj.

Andej nga “var, ret” ku prehet Saliu me të tijtë ka zhurmë, pas perdes së zezë të Rilindjes së Ramës pabesi, nëpër “shkallët” e presidencës së Ilir Metës “kalbësira” e andej nga ruleta e Fatos Nanos mungesë “energjie”. Dikush ka prerë “telat” e krimit dhe ka ndezur dritë të fortë shprese.
Për audiencën që na ndjek, për ata që e duan këtë vend pa haj, dutë në qeverisje e pushtet, ne e lexojmë mesazhin kështu; Yuri Kim jep sinjalin se Berisha e Meta do arrestohen në një ditë.