Lajmet E fundit

Skenarët si mund të përfundojë agresioni rus dhe si do të duket më pas bota?

Lutfa në U krainë vazhdon prej më shumë se 40 ditësh. Ka kaq kohë që ka spekulime se agonia e U krainës mund të marrë fund.
“Politico” e Brukselit sjell tre skenarë të mundshëm për përfundimin e luftës dhe se si mund të duket bota pas kësaj.
Njoftimi i Moskës se do të zhvendosë fokusin e saj nga Kievi në Donbas duket se është një shenjë se presidenti rus, V ladimir Putin po përgatitet për një fitore më modeste në U krainë.

Megjithatë, ky spekulim u hodh poshtë shpejt pasi forcat e tij vazhduan të bombardojnë kryeqytetin u krainas, Kievin, transmeton ALB News
Me anëtarët e NATO-s që refuzojnë me vendosmëri të ndërhyjnë në konfliktin u krainas, zyrtarët perëndimorë po studiojnë gjithnjë e më shumë skenarët se si mund të përfundojë agresioni rus në shtetin ukrainas.Pavarësisht se çfarë skenari ndodh – nuk do të ketë kthim.
Mirupafshim, Vladimir

“Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet”, tha së fundmi presidenti amerikan Joe Biden.
Është e mundur që këtë mendim e ndajnë edhe liderë të tjerë perëndimorë, por ata nuk e kanë thënë me zë të lartë.
Siç shkruan politico, ata janë të lodhur me Putinin dhe nuk po i besojnë më asnjë fjalë të vetme.
Perëndimi mund të mos ketë qenë në gjendje të bëjë shumë për ta larguar Putinin nga kjo lu, ftë, as për ta bindur atë për t’i dhënë fund. Në vend të kësaj, Uashingtoni dhe Londra po ëndërrojnë se si mund të duket bota pas Putinit.

Në këtë version, rezistenca u krainase e mban Putinin të mbërthyer në një konflikt të gjatë. Për të qëndruar në lojë, Putini duhet të rekrutojë gjithnjë e më shumë ushtarë.
Në këmbim kthehen në shtëpi me thasë kufomash, të cilat as propaganda e tyre nuk i fsheh dot.
Ndërkohë, sanksionet gjithnjë e më të ashpra po e nxisin klasën e mesme të radikalizohet dhe të kthehet kundër lu, ftës në U krainë.
Në fund, gjeneralët dhe spiunët rusë vendosin t’i japin Putinit një dozë të helmit të tyre dhe ta heqin qafe me forcë. Ndërsa grushti i shtetit përkon me protestat masive, një brez i ri liderësh properëndimor po del nga kaosi në Moskë.

Zjarri revolucionar i rusëve dhe triumfi i ukrainasve sjellin një shtysë të re për demokracinë liberale që nuk është parë që nga fillimi i viteve 1990. U kraina po bëhet një mësim jo vetëm për Moskën, por edhe për Pekinin, kur bëhet fjalë për Tajvanin.
Ndërkohë, mund të mendohet gabimisht se përvoja ruse do ta bënte Pekinin të ndryshojë mendje kur bëhet fjalë për Tajvanin.
Le të bëjmë një marrëveshje

Presidenti francez, Emanuel Macron është i bindur se një marrëveshje paqeje është ende e mundur. Konturet e marrëveshjes së mundshme ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme dhe është e paqartë se sa lëshime u krainase mund t’i pranojë Perëndimi – dhe vetë populli u krainas.
Vendet e Evropës Perëndimore janë shumë të motivuara për t’u rikthyer në normalitetin ekonomik. Mes shenjave se efekti i sanksioneve po zbehet, gjobat mund të bëhen më të ashpra dhe kjo jo vetëm që do të dëmtojë Rusinë. Rritja e kostos së jetesës duket se është kërcënimi më i madh për kandidaturën e Macronit për rizgjedhje, për shembull, dhe në Gjermani, kancelari Olaf Scholz paralajmëroi se shmangia e naftës dhe gazit rus mund të shkaktojë një recesion.

“Nëse do të kishim një zgjidhje për këtë kon, flikt përmes negociatave që do të çonin në tërheqjen e focave ruse nga U kraina, gjë që do të siguronte rindërtimin e U krainës, atëherë sanksionet mund të hiqen”, tha të mërkurën nënsekretarja e shtetit të SHBA-së, Victoria Nuland.Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky është shprehur tashmë i hapur për heqjen dorë nga anëtarësimi i Ukrainës në NATO. Putini gjithashtu mund të tërheqë disa territore – le të themi se ai merr Krimenë dhe Donbasin pa mosmarrëveshje të mëtejshme ukrainase, në këmbim të tërheqjes së Rusisë nga pjesa tjetër e vendit.

Nëse U kraina ndahet në dy pjesë, BE-ja mund të marrë përgjegjësinë për rindërtimin e një pjese. Kjo krijon një situatë të ngjashme me Gjermaninë Lindore dhe Perëndimore. Politico thekson se udhëheqësit e BE-së ndoshta e shohin të pranueshme që kufiri BE-Rusi të jetë në lumin Dnieper, veçanërisht duke pasur parasysh se alternativa janë kufijtë e Polonisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Rumanisë nëse Putin arrin të pushtojë të gjithë U krainën.
Megjithatë, Putini deri më tani ka thyer pothuajse çdo premtim që ka bërë muajin e fundit, qoftë për Kievin apo korridoret humanitare nga Mariupol.
“Pozicioni im është se Putinit padyshim nuk duhet t’i besohet”, tha kryeministri britanik Boris Johnson të mërkurën, duke vënë në pikëpyetje nëse bisedimet e Macron me Kremlinin kishin vlerë të madhe.

Edhe nëse Putini i përmbahet marrëveshjes, çdo përfitim i bërë i paprovokuar nga dhuna minon thellësisht rendin kombëtar të bazuar në rregulla. Vendet në lindje të BE-së do ta shihnin këtë marrëveshje si diçka që mund të rrezikonte sigurinë e tyre.
Putini mund ta shohë këtë si një ftesë për të tentuar të sulmojë një fqinj tjetër.
Nuk ka fund

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes vlerëson se konflikti mund të vazhdojë dhe të zgjasë për një dekadë të tërë. Në të vërtetë nuk ka asnjë shenjë se asnjëra palë do të jetë së shpejti gati për bisedime serioze paqeje.
Zelensky madje refuzoi të fliste për dorëzimin e territorit derisa rusët të kthehen në pozicionet e tyre përpara 24 shkurtit dhe koncesioni tjetër i mundshëm – njohja e neutralitetit të U krainës – kërkon një referendum kushtetues, i cili tani është pothuajse i pamundur të organizohet. Ndërkohë, vlerësimet e shërbimeve të inteligjencës perëndimore pohojnë se Putini as nuk e di se sa të këqija janë gjërat për të, sepse këshilltarët e tij e mbajnë në errësirë.

Konflikti i vazhdueshëm ushtarak në Ukrainë ka filluar t’i ngjajë Sirisë në Evropën Lindore. NATO është e vendosur dhe e bashkuar në refuzimin e saj për të dërguar trupa në Ukrainë ose për të mbyllur qiejt mbi këtë vend. Pavarësisht pasionit dhe disiplinës së tyre, ukrainasit janë shumë të shpërndarë në mbrojtjen e Kievit dhe vendeve të tjera kyçe për të nisur një kundërofensivë të vërtetë.“Do të vijë momenti kur trupat ruse do të vendosin se kanë bërë mjaftueshëm në Mariupol dhe më pas do të lëvizin në veri dhe do të përpiqen të kryejnë një operacion më të gjerë në Donbas”, tha zyrtari perëndimor.

Ndërsa trupat ruse arrijnë të kapin qytetet, shpresa më e mirë e forcave ukrainase do të jetë përdorimi i teknikave të lutfës guerile. Mund të ndodhë që Putin të zgjedhë shkatërrimin sistematik, duke e bërë koston e rindërtimit të vendit tepër të shtrenjtë. Rusia nuk fiton kurrë, por Ukraina humbet popullsinë dhe ekonominë e saj.
NATO mbetet jashtë kufijve të Ukrainës për të shmangur Lutfën e Tretë Botërore. Por një lu, ftë e zgjatur ka pasoja globale.
Refugjatët ukrainas po vërshojnë Perëndimin dhe nuk mund të kthehen në shtëpi. Dhe nuk do të jenë të vetmit që nuk janë të mirëpritur: ka edhe njerëz nga Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia Qendrore.