Lajmet E fundit

Studimi I Fundit: Nga Mosha 22-72 Vjec, Konsumoni 40gram Arra Në Ditë Për Të Mbajtur Larg Këtë Sëm/Undje

Harroni sallatat dietike, mishin pa dhjamë apo çajin jeshil.
Mesa duket çelësi i suksesit në misionin e të rënit në peshë qëndron tek një gr usht me arra.
Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Sipas ekspertëve, ky nuk është përfitimi i vetëm që arrat i ofrojnë organizmit.
Arrat janë të pasura me yndyrna polio-të-pangopura, të cilat i bëjnë mirë shëndetit të zemrës dhe ulin kolesterolin.
Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Për të arritur në këtë konkluzion, studiuesit e mjekësisë të analizuan të dhënat e 245 personave mbipeshë dhe ob ezë.
Pjesëmarrësit në studim ishin të moshave nga 22 deri në 72 vjeç.
Ata iu nënshtruan tre regjimeve të ndryshme ushqimore.

Regjimi i parë ofronte ushqime me pak yndyrë por të pasura në karbohidrate.
I dyti ofronte pak karbohidrate dhe ushqime me një nivel të lartë yndyre.
Regjimi i tretë ishte i pasur me arra dhe nivel të ulët karbohidratesh.
Ata që ndoqën këtë regjim, konsumonin rreth 40 gramë arra në ditë.
Kjo sasi është e barazvlefshme me një gr usht e gjysëm arrash.

Në harkun kohor të gjashtë muajve pjesëmarrësit që ndoqën regjimin me arra humbën njësoj peshë si grupet e tjera me dietë.
Ndërkohë, përveç rënies në peshë, grupi i tretë pati më shumë përmirësime në nivelin e kolesterolit në krahasim me grupet e tjera.
Kolesteroli i k eq u ul ndjeshëm tek personat, organizmi i të cilëve ishte më i prirur ndaj diabetit.
Kjo nuk do të thotë se mund ta teproni me ushqimet me yndyrë