Lajmet E fundit

Cilët janë shqiptarët më të famshëm në botë?

1. Nënë Tereza
Jo vetëm më e famshmja e shqiptarëve, por edhe Shqipëria me të cilën krenohet.
2. Robert De Niro, aktor
Nata e parafundit e festivalit të 61-të të Këngës Italiane, Sanremo, i ftuari special, Robert de Niro, shprehu në Rai 1, që ka origjinë të përziera midis Siçilisë dhe Shqipërisë. Tani shqiptarët do të jenë më të interesuar për filmat e tij.

3. Ismail Kadare – shkrimtar

Shkrimtar me famë botërore dhe fitues i “Man Booker Prize”

4. Inva Mula – soprano

Soprano me famë ndërkombëtare, e cila përfaqëson vendin tonë me dinjitet në skenën botërore.

5. Anna Oxa – këngëtare, Itali

Këngëtarja e njohur italiane pranoi se babai i saj ka mbërritur në Itali nga Shqipëria dhe pikërisht nga Kruja.

6. Sandra Bullock, aktore amerikane

Është shprehur se babai i saj është me origjinë shqiptare.

7. James Belushi – Aktor, SHBA

Aktori i famshëm Amerikan, James Belushi dhe vëllai i të ndjerit John Belushi dhe është me origjinë shqiptare.

8. Ferid Murad

Laureati i Nobelit me një baba shqiptar dhe një nënë amerikane, Dr. Ferid Murad, fitoi “Nobel” në mjekësi në 1998.

9. Angelin Preljocaj

Malesti i Baletit në Paris, Angelin Preljocaj ka fituar një numër çmimesh ndërkombëtare.

10. Eliza Dushku – Aktore, SHBA

Aktorja që luajti së bashku me Robert De Niro dhe Leonardo DiCaprio në “Historia e një djali”, është me origjinë shqiptare.

11. Agim Kaba – Aktor, SHBA

Shumë pak e dinë se djali simpatik që luante në telenovelën “Ndërsa bota rrotullohet”, është me origjinë shqiptare.

12. Stan Dragoti – regjisor

Regjisor dhe producent amerikan i Hollivudit ka thënë disa vite më parë kur mbërriti në Shqipëri se është me origjinë shqiptare.

13. Richard Lukaj – Ekonomist, Wall Street, SHBA

Lindur në Itali nga prindër shqiptarë, Lukaj karakterizohet si një “magjistar” i Wall Street, ndërsa mbetet një nga menaxherët më të rinj të rangut të lartë.

14. Joseph DioGuardi – ish kongresmen

Ish-kongresmen i SHBA Joseph DioGuardi, i cili ka lindur në Bronx, New York, dhe në të njëjtën kohë udhëheqësi i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, është me origjinë shqiptare dhe që nga viti 1989 ka bërë 15 udhëtime në Ballkan.

15. Emina Cunmulaj – modele, SH.B.A.

Supermodelja me origjinë shqiptare, Emina Cunmulaj u shpall ylli i ri i revistës së famshme të modeleve të modës “Elite” dhe “Vogue” në SHBA.

16. Alan Shepard – kozmonaut

Ai lindi në East Dery, New Hampshire, SH.B.A., më 18 nëntor 1923. Ai është me origjinë shqiptare. Shepard në misionin “Apollo 4” në janar-shkurt 1971 manovroi vetë anijen. Si astronaut, ai është i pari që fluturon në hapësirë ??dhe i pesti amerikan që ka shkelur në hënë. Para pensionit ai gradohet Admiral.

17. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokej, Kanada

Lindur në Ontario, Kanada më 1 nëntor 1969 nga prindër shqiptarë. Është mjaft lojtar i famshëm hokeji në Kanada.

18. James Bieber – Aktor, SHBA

Aktor në Shtetet e Bashkuara, ndërsa prindërit e tij janë shqiptarë.

19. George Tenet – ish-drejtor i CIA

Ish-drejtori i CIA-s, i cili u bë i famshëm nga lufta në Irak, e ka deklaruar veten në librin e tij autobiografik, se është me origjinë nga Himara.

20. Kristine Elezaj – këngëtare

E njohur si “Kebe” për adhuruesit e saj, ai është një këngëtare shqiptaro-amerikane. Ajo është bërë mjaft popullore në SHBA. Cristina lançoi këngën e parë “Let You Know” një vit më parë e ndjekur nga “Suvenire”.

21. Azem Maksutaj- Kampion Taibox

Është ndër sportistët më të njohur në botë. Në moshën 19 vjeç ai u bë kampion bote në gjysmë peshe të rëndë në Taiboks. Konsiderohet si sportisti më i mirë në botë në Taiboks që janë bërë edhe shumë filma.

22. Laureta Meci – aktore, SHBA

Meci ka lindur në Kuçovë, ka përfunduar shkollën prestigjioze të aktrimit “Stella Adler” në New York dhe po përparon në karrierën e saj.

23. Ilir Shaqiri – balerin, Itali

Balerini i famshëm shqiptar në Itali, u bë i njohur nga programi televiziv italian “Amici”.

24. Kledi Kadiu – balerin, Itali

Balerin shqiptar me famë të madhe në Itali pas pjesëmarrjes dhe suksesit të tij në programin televiziv “Amici”.

25. Leon Cino – valltar, Itali

Leon Cino gjithashtu u bë i njohur në Itali.

26. Klajdi Selimi – valltar, Itali

Përsëri një valltar shqiptar u bë protagonist i programit “Amici”.

27. Donald Llambro – gazetar

Ai është një nga gazetarët më të njohur në SH.B.A. Ai aktualisht është shefi i korrespondencës politike në The Washinton Times. Ai lindi më 14 korrik 1940 nga prindër shqiptarë në Massachusetts. Ai është i martuar dhe ka një djalë. Një nga artikujt e tij më goditës është zbulimi i disa polemikave në debatin presidencial midis John Kerry dhe George Bush.

28. Teddy Papavrami – violinist, Francë

Lindur në Tiranë, ai studioi në konservatorin kombëtar “Superieur de Musique” në Paris. Ai ka interpretuar në shumë prej skenave botërore.

29. Erald Dervishi – kampion botëror i shahut

Lindur në Durrës, ai është një nga kampionët më të rinj në historinë e shahut botëror.

30. Anthony Athanas -biznesmen

Lindur në vitin 1911 në Korçë, ai u transferua në New York kur ishte vetëm 5 vjeç dhe hapi në në Boston një nga restorantet më të famshëm në vend. Në vitet e fundit, restoranti i tij shërbeu gati 700,000 vakte në vit, duke u konsideruar si i pesti i restoranteve më të rëndësishëm të Amerikës.

31. Saimir Pirgu – tenor

Pavarësisht se ishte i ri, Saimir Pirgu u bë i njohur si një tenor, duke fituar çmime të shumta në Itali.

32. Fotografi Fadil Berisha

Konsiderohet si fotografi më i madh në botë. Fadil Berisha është shqiptar. Disa nga personalitetet që janë klientë të studios janë emra të tillë si Halle Berry, Placido Domingo, Snoop Dog, Bill Clinton, Donald Trump, etj.

33. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatoën)

Ata që kanë parë serinë filmike “Ninja” duhet ta kenë parë pa e ditur që ai është shqiptar.

34. Lirie Begeja – regjisore, France

Lirie Begeja është regjisore e njohur frango-shqiptare.

35. Elsa Lila – këngëtare, Itali

Sapo fitoi Festivalin e saj të parë Kombëtar në Shqipëri, ajo u bë e njohur në Itali, ku mori pjesë në Festivalin e Sanremos.

36. Nik Xhelilaj, aktor

Lindur në Tiranë në 1983, debutimi i ekranit të kinemasë është në vitin 2008 me filmin “Trishtimi i Zonjës Schneider”. Por filmi dramatik mbi emigracionin, me titull “Shqiptar”, me regji të Johannes Naber, ku protagonist është Xhelilaj, e solli atë në “Shooting Star”, duke qenë aktori i parë shqiptar që arrin këtë sukses.

37. Miriam Cani – këngëtare, Gjermani

Vajzat e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmë e njohur në Gjermani dhe në vendet e tjera të Evropës, është nga Elbasani.

38. William Gregory – astronaut, SH.B.A.

William Gregory është një astronaut Amerikan, paraardhësit e të cilit emigruan nga Shqipëria në fillim të shekullit të kaluar.

39. Karl Gega – arkitekt

Karl Gega është një arkitekt me famë botërore. Ai është gjithashtu ndërtuesi i hekurudhës Semmering!

40. Igli Tare – futbollist, Itali

Futbollist shqiptar, i cili është shumë i suksesshëm edhe në Itali. Tani është drejtori teknik i ekipit të Lazios.

41. Ambeta Toromani – balerinë, Itali

Si shumë balerinë të tjerë shqiptarë, gjithashtu edhe Ambeta Toromani u bë e njohur në Itali.

42. Oni Pustina – model, Itali

Ka shumë paraqitje në reklama të ndryshme, Oni Pustina është modeli i famshëm shqiptar që ka pozuar në postierin e shfaqjes italiane “Ce posta per te”.

43. Valbona Çoba – modele, aktore, SHBA

Ajo së pari u bë e njohur në Shqipëri, më pas në Greqi si një modele e famshme, dhe tani është një modele dhe aktore në SH.B.A.

44. Aris Golemi – maestro i baletit,

Koreograf i diplomuar në Shkollën e Baletit në Tiranë, ai ka interpretuar drejtpërdrejt me këngëtarin aspirues të vendit, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenë koreograf i disa pjesëve të grupit N’SYNC.

45. Eda Zari – këngëtare, Gjermani

Lindur në Tiranë, Eda Zari që jeton prej shumë vitesh në Gjermani, është një këngëtare, producente dhe tekstshkruese e njohur. Ajo është gjithashtu një ambasadore e kulturës së Shqipërisë.

46. ??Alexander Moisiu – aktor

Moisiu sot është i adhuruar dhe i respektuar në botë, por veçanërisht në Shqipëri si një nga aktorët më të mëdhenj të vendit, megjithëse që nga rinia e tij nuk e vizitonte më Shqipërinë.

47. Laura Mersini, Houghton – shkencëtare

Ajo është një kozmologe dhe është shqiptare, dhe një nga të paktat gra në botë që merret me këtë shkencë.

48. Andamion Murataj – kineast

Është një kineast shqiptar që ka punuar si skenarist dhe kineast në New York gjatë 12 viteve të fundit. Ai është i diplomuar në Universitetin Amerikan (Washington DC). Si krijues filmash ai ka xhiruar shumë filma dhe dokumentarë midis tyre dhe dokumentarin PBS “Fëmijët Do të Dëgjojnë”.

49. Luan Krasniqi – boksier

Ai tashmë ishte një boksier i famshëm, i cili mbante kohët e fundit titullin Kampion Evropian.

50. Lorik Cana, futbollist

Ai ka luajtur në shumë klube evropiane dhe ka kontribuar duke treguar vlerën e një shqiptari të vërtetë. Ai është gjithashtu një ambasador i UNICEF, së bashku me Beckham dhe Ronaldo.

Lista vazhdon me Rene Redzepi dhe të tjerët …