Lajmet E fundit

Presidenti i Dhomës së Deputetëve të Italis, Roberto Fico, ndodhet në një vizitë zyrtare në Shqipëri

U fol për bashkëpunim, miqësi dhe bashkëpunim në dy ditët që kreu i Dhomës së Deputetëve, Roberto Fico, në një vizitë zyrtare në Shqipëri.

Pakti i miqësisë
Në kohë të ndryshme, Italia dhe Shqipëria kanë krijuar mundësi për të vulosur më tej atë pakt miqësie dhe aleance që ka bashkuar gjithmonë të dy vendet; një lloj lidhjeje historike që përparon duke kapërcyer murin e epokave. Një bashkim i lindur në një periudhë të pacaktuar historike, për arsye të ndryshme, që ka qenë gjithmonë baza e marrëdhënies afatgjatë. Shekuj më parë Italia mirëpriti popullin e Shqipërisë dhe sot komunitetet shqiptare janë integruar mirë në vendin tonë.

Afërsia gjeografike dhe kulturore ka favorizuar ndër vite dhe ende favorizon shkëmbime të një natyre të ndryshme mes dy popullsive. Nuk duhet anashkaluar roli që luajti Italia pas rënies së regjimit komunist: kombi përfaqësonte një pol të rëndësishëm për shqiptarët, të cilët pas 45 vitesh mbyllje njohën lirinë. Pas vitit 1991, numri i shqiptarëve të pranishëm në Itali është rritur në mënyrë eksponenciale; janë rreth 700 mijë shtetas me kombësi shqiptare, nga të cilët rreth 200 mijë janë me

dyshtetësi. Këto janë vetëm disa nga arsyet pse do të ishte e drejtë që Italia të ishte vendi i parë që do të promovonte integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Toka e Shqiponjave përfaqëson partnerin kryesor të Ballkanit për Bel Paese, për sa i përket bashkëpunimit strategjik, miqësisë dhe traditës historike.

Ju i takoni ata
Presidenti Fico ndodhej në Tiranë ku takoi kryebashkiakun Erion Veliaj dhe mori pjesë në përurimin e Sallës së Operacionit të Mbrojtjes Civile Shqiptare, financuar nga Kooperacioni Italian si kontribut për rindërtimin pas tërmetit që goditi Shqipërinë në nëntor të 2019-ës.

Vizita vijoi me takimin me kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, me të cilën nënshkroi protokollin e bashkëpunimit parlamentar dhe më pas me Presidentin e Republikës Ilir Meta. Pasditen e së martës ai takoi kryeministrin Edi Rama.