Lajmet E fundit

Zelensky kërkesë Biden:Duhet të vijë të shohë Ukrainën

Presidenti ʋkrainas, Volodymyr Zelenskiy , i ka kërkuar presidentit amerikan, Joe Biden, të vizitojë Ukrainën dhe përsëriti se ai nuk është i gatshëm të heqë territorin në lindje të vendit për t’i dhënë fund lʋftës me Rusinë.
“Unë mendoj se ai do,” tha Zelenskiy në një intervistë me CNN kur u pyet nëse ai ishte në dijeni të ndonjë plani për një vizitë presidenciale në SHBA.

“Por është vendimi i tij, natyrisht, dhe kjo varet nga situata e sigurisë, natyrisht. Por unë mendoj se ai është lideri i Shteteve të Bashkuara dhe kjo është arsyeja pse ai duhet të vijë këtu për të parë.”

Biden u tha gazetarëve të enjten se SHBA do të vendoste së shpejti nëse do të dërgonte një zyrtar të lartë në Ukrainë si një shenjë mbështetjeje, por burimet sugjeruan për Reuters se administrata po shqyrtonte sekretarin e mbrojtjes Lloyd Austin ose sekretarin e shtetit Antony Blinken. Komentet e Zelenskiy erdhën pasi kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson vizitoi Ukrainën.