Lajmet E fundit

Largoni reumatizmën, lodhjen, aneminë dhe dhimbjet e veshkave: Gjyshet tona e përdornin këtë pije, një filxhan mjafton për të…

Është përshkruar për përdorim të brendshëm si diuretik sepse mund të rrisë largimin e natriumit dhe acidit urik dhe të lehtësojë gjendjen e reumatizmit dhe artritit.
Testet laboratorike të kryera në Gjermani në vitin 1999 treguan se gjethet e hithrës kanë një efekt të fortë anti-inflamator. Hithra vepron kundër diarresë dhe ndihmon me hemorroidet.Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Çaji përdoret për të shpëlarë traktin urinar, për të parandaluar formimin e rërës në veshka, për të rritur sasinë e urinës dhe për të gjitha proceset inflamatore në trup. Hithra gjithashtu ul nivelin e sheqerit në gjak, prandaj përdoret në shumë përzierje çaji antidiabetik.
Çaji i hithrës është një tonik i mirë, sepse stimulon oreksin, furnizon trupin me hekur dhe ka një efekt të suksesshëm kundër lodhjes. Në përdorim të jashtëm, hithra përdoret për trajtimin e akneve, ekzemës, lëkurës së yndyrshme dhe zbokthit.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Receta për çajin e hithrës / Do t’ju duhet: / 2 lugë çaji gjethe hithre / 250 ml ujë
Mënyra e përgatitjes:Hidhni ujë të nxehtë mbi gjethet e hithrës së freskët ose të thatë, lëreni të mbuluara për dhjetë minuta dhe më pas kullojeni.

Mënyra e përdorimit: Pini një filxhan çdo ditë për dhimbjet reumatizmale, lodhjen, aneminë dhe humbjen e oreksit.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..