Lajmet E fundit

E quajnë një bekim këtë gjethe: Mposht pagjumësinë, presionin e lartë të gjaakut, sheqerin dhe mpiksjen e gjaakut..

E quajnë një bekim këtë gjethe: Mposht pagjumësinë, presionin e lartë të gjaakut, sheqerin dhe mpiksjen e gjaakut..
Laurel është një nga këto bimë të dobishme, e cila shpesh përdoret si erëza ushqimore, por me sa duket mund të ofrojë përdorime të shumëfishta.
Ju mund të gjeni lehtësisht dafinat në tregje dhe në dyqanet e ushqimore. Ja çfarë mund të trajtojë:

Problemet nervit ciatic-Dhimbje koke dhe migrenë- Dobësi dhe energji të ulët- Kistet-Spazma- Artritin- Infeksionet e lëkurës-Dhimbje barku dhe gazra- Gërhitjen•-Simptomat para menstruacioneve-Depresioni

Të gjitha që duhet të bëni për të shijuar këto përfitime është pirja e çajit të dafinës, e cila përgatitet si më poshtë:
përbërësit:30 gram laurel (gjethe të thata dafine) Uji
Udhëzime: Shto gjethet e thata sapo uji vlon, dhe lërini për disa minuta. Pastaj, hiqni enën nga nxehtësia, mbuloni atë dhe lëreni shumë të ftohetë. Për efektet më të mira, pini çajin e dafinës dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Gjethet e kësaj bime janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe posedojnë këto veti mjekësore:

Lehtëson dhembjen. Për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, ziej 5 gjethe dafinne në 1 litër ujë dhe shtoni atë në vaskë e mbajeni për 15 minuta.
Këto gjethe janë të pasura me hekur, kalium, vitaminë C, A, kalcium, magnez dhe mangan.
Ato ndihmojnë tretjen, dhe trajtojnë ulcera stomaku, dhimbje barku dhe fryrje.

Qetësojnë dhimbjen e artritit. Thjesht hiqni vajin e këtyre gjetheve në nyjet e prekura.
Për të trajtuar infeksionet e lëkurës, aplikoni një kompresë të ngrohtë me lëngun gjetheve të dafinës në zonën e prekur. Gjethet e Laurel kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antifungale.

Çaji i gjetheve të dafinës lufton çështjet e frymëmarrjes, kollës, gripin dhe ftohjet. Thjesht aplikoni fasha të ngrohta në gjoks me lëngun e marrë nga zierja e dafinës.

Gjethet e dafinës janë të dobishme në rastin e diabetit, pasi ato rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.
Përdorni një shpëlarje me gjethet e dafinës për të parandaluar zbokthin