Lajmet E fundit

E njihni djalin e vogël në foto? Ai është një yll legjendar i mυzikës…

Ai është një nga kitaristët më të mëdhenj të të gjitha kohërave Djali i vogël në foto konsiderohet si një nga kitaristët më të rëndësishëm të të gjitha kohërave. Ai është i vetmi artist që ka fituar tre Grammy Awards në 1993 për kontributin e tij në rock.

Ai lindi në 30 Mars 1945, në Ripley, Surrey, Angli. Nëna e tij, Patricia, ishte vetëm 16 vjeçe kur e solli në jetë, ju sjell noa.al këtë speciale për të madhin e muzikës botërore që e njihnin më poshtë edhe më mirë.

Babai i tij ishte 24-vjeçari Edward Walter Fryer, një ushtar Kanadez i cili ishte në Angli gjatë Luftës së Dytë Botërore. Para se të lindte djali, ai u kthye në atdhe, ku e priste gruaja.

Fëmija u rrit nga prindërit e Patricias. Në vitet e para të jetës së tij, artisti i njohur i konsideronte gjyshërit si prindër ndërsa besonte se nëna e tij ishte motra e tij e madhe. Vetëm në moshën 8 vjeç ai mësoi të vërtetën.

“Pak kohë pas zbulimit tronditës për jetën time, isha duke luajtur me pasqyrën e gjyshes sime nga ato dyshet. Për herë të parë pashë veten në këtë pasqyrë të dyfishtë dhe u ndjeva sikur nuk e njihja veten. Tamam si atëherë kur dëgjojmë zërin tonë të parë të regjistruar. U mërzita aq shumë sa mendova se jeta ime kishte mbaruar”.
Siç u bë e njohur më vonë, deri atëherë ai ishte një djalë i lumtur dhe një nxënës shumë i mirë. Sidoqoftë, zbulimet tronditën psikologjinë e tij, duke bërë që të hiqte dorë nga shkolla duke mos bërë as të mesmen.
Hapat e parë muzikorë

Në moshën 13 vjeç filloi të marrë pjesë në Shkollën e Arteve Holyfield Road. Në të njëjtin vit, gjyshërit i blenë kitarën e tij të parë. Sidoqoftë, ishte një kitarë akustike me cilësi të dobët, e cila ishte e vështirë për muzikantin e ri ndaj shumë shpejt ai humbi çdo interes për të. Sidoqoftë, muzika blues vazhdoi ta magjepste. Artistët e tij të preferuar ishin BB King, Robert Johnson dhe Muddy Waters.
Në vitin 1961, në moshën 16 vjeç, vendosi të shfrytëzonte një shans të dytë dhe filloi të merrte mësime muzike në Kingston College of Art, ku takoi fëmijë të moshës së tij të cilët kishin të njëjtat prirje muzikore.

Një vit më vonë, administrata e shkollës vendosi ta përjashtonte, pasi ishte jashtëzakonisht i paqëndrueshëm.
Në vitib 1962 filloi të luante si një muzikant udhëtues. Herë pas here u shfaq në një duet me shokun blues David Brock në një pub përreth Surrey. Në 1963 u bashkua me grupin e tij të parë, Roosters, me Tom McGuiness. Ata luanin kryesisht muzikë Rhythm dhe blues, por u shpërndanë disa muaj më vonë.
Në pamundësi për të siguruar jetesën nga muzika, përfundoi si punëtor.Në fund të vitit 1963, shkoi në Yardbirds dhe qëndroi me ta deri në Mars 1965.
Në atë kohë fitoi pseudonimin “Slowhand”. Menaxheri i bendit ankohej se ai këputet telat e kitarë.

Në Prill 1965 u bë anëtar i Bluesbreakers. Më pas u përfshi në skenat muzikore si një kitarist blues. Vitin pasues, bashkë-themeloi Cream me dy artistë të tjerë. Deri në vitin 1971 ai ishte veçse i suksesshëm, pasi u fut për të garuar me mikun e tij të mirë dhe muzikantin e madh, Jimmy Hendrix.
Vitet e vështira

Në 1971 u bë i varur nga heroina, i shkatërruar nga dashuria e tij e parealizuar me gruan e mikut të tij George Harrison, Patti Boyd. Në janar 1973, kitaristi Who organizoi një koncert kthimi të artistit të famshëm në Londër me titull “Rainbow Concert”. Dhe ai pranoi të marrë pjesë atje. Megjithëse u shërua dhe ndërpreu çdo kontakt me drogën, nuk ishte në gjendje të kapërdinte faktin që nuk e realizoi dot lidhjen e tij të dashurisë me Patti Boyd.
Ata u martuan përfundimisht në 1979. Dhjetë vjet më vonë u divorcuan dhe në 1985 ai pati fëmijën e tij të parë me gruan e tij të ardhshme, Yvonne Kelly.

Në vitin 1986 u bë me djalë pasi erdhi në jetë, Conor. Më 20 Mars 1991, djali i tij ra nga kati i 53-të dhe vdiq ende pa mbushur pesë vjeç. Kënga e famshme “Tears in Heaven” e cila fitoi 6 Grammy, i kushtohet atij.
Sot ai është i martuar me Melia Mc Enery dhe jetojnë në Ohio USA me tre vajzat e tyre të vogla. Folëm pikërisht për të madhin e muzikës, Eric Clapton.