Lajmet E fundit

Si i mori Sali Berisha përsipër vr.asjet e 21 Janarit, hapat deri tek pranimi i kr.imit dhe mburrja për planin e vr.asjes së kryetarit të opozitës

Si sot 11 vite më parë, në 21 Janar 2011, para zyrës së Sali Berishës, në atë kohë kryeministër, do të shënohej një nga kri.met më të rënda, më flagrante, më sfiduese për drejtësinë dhe më të shumëfishta shtetërore në historinë e pluralizmit në Shqipëri.

Garda e Republikës, nën urdhrat verbalë dhe jo verbalë të Sali Berishës, qëlloi rreth 500 herë mbi dhe drejt pro.testueseve, duke vr.arë postuesit e pafajshëm Hekuran Deda, Ziver Veizi, Faik Myrtaj dhe Aleks Nikaj, si dhe duke pla.gosur Sokrat Gode, Fatos Mahmutaj, Ilia Papa, Erald Bisha, Ilia Qesku dhe Artes Dybeli.

Kr.imi i 21 Janarit është marrë përsipër nga Sali Berisha, ende sot i pandëshkuar nga drejtësia, i shpallur non grata bashkë me familjen në 19 maj 2021 nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për korrupsion madhor, shantazh ndaj drejtësisë dhe minim të demokracisë.

Të tre këto përcaktime reflektohen edhe në kr.imin e pandëshkuar të 21 Janarit. Sali Berisha pranoi vr.asjet në bulevard për të mbrojtur korrupsionin e aleatit të tij Ilir Metës, shantazhoi dhe kërcënoi drejtësinë për të shpëtuar zbatuesit urdhrave për vr.asje, kërcënoi me jetë presidentin Bamir Topi dhe kryeprokuroren Ina Rama, kërcënoi se do të vr.iste me sn.ajper kryetarin e opozitës Edi Rama, nuk njohu autoritetin e prokurorisë për të hetuar dhe arrestuar vr.asësit, zhduku sa mundi provat e k.rimit që nga pamjet filmike në serverin e Kryeministrisë deri tek ndërrimi i tytave të ar.mëve, u manipuluan regjistrat e ar.mëve dhe u zhdukën urdhra, tentoi të blinte familjarët e vik.timave, tentoi t’i faturonte vr.asjet opozitës, mbajti vr.asësit në Kryeministri, sajoi puçin imagjinar etj.

U deshën 5 vjet që Sali Berisha pranonte plotësisht vr.asjet e 21 Janarit. Nga pasditja e 21 Janarit deri në dhjetor të vitit 2016, Sali Berisha ka sajuar dhe ndryshuar me dhjetëra alibi për kr.imin në bulevard. Në dhjetor të vitit 2020, Berisha deklaroi se pro.testuesit u vr.anë nga garda e tij, ndërsa u mburr se kishte në plan për të vr.arë edhe Edi Ramën. Prokurorisë shqiptare dhe sidomos SPAK vijon të mos i bëjë asnjë përshtypje një deklaratë e tillë inkr.iminuese. Një politikan rrëfen me mburrje planin për të vr.arë kundërshtarin politik dhe SPAK-ut as nuk e thërret për ta pyetur.

Po si arriti Sali Berisha deri tek pranimi i kr.imit të 21 Janarit? Menjëherë pas vr.asjeve, Sali Berisha doli në një konferencë për shtyp, ku deklaroi se pro.testuesit ishin vr.arë nga brenda turmës. Në funksion të këtij versioni, doli edhe një mjek i Spitalit Ushtarak, i cili tha se pla.gët e vi.ktimave ishin shkaktuar nga afër. Por, vetëm disa orë më pas, kur u shfaq videoja e vr.asjes së Ziver Veizit nga gardisti Agim Llupo, Berisha ndryshoi version, por shtoi se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vr.arë brenda rrethimit.

Kur u vërtetua se pro.testuesit ishin vr.arë jashtë rrethimit, Berisha tha se një prej pro.testuesve ishte vr.arë me pl.umb rikoshet, ndërsa për të tjerët nuk kishte autor. Edhe për urdhrat ndaj Gardës së Republikës për të qëlluar, Sali Berisha ka shpikur një alibi, sipas të cilës garda nuk merr urdhra për të v.rarë, por urdhri i saj është rregullorja, e cila në asnjë rrethanë nuk parashikon vr.asjen e pro.testuesve, edhe nëse futen brenda rrethimit. Dyshimet janë të forta se urdhri është dhënë verbalisht, bashkë me premtimin e mbrojtjes nga ndëshkimi ligjor.

Pamjet filmike të serverit të Kryeministrisë, si prova kryesore për të zbardhur ngjarjen dhe për të ngritur akuzën për përgjegjësit e vrasjeve, u zhdukën natën e 21 Janarit në ambientet e Kryeministrisë. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Për zhdukjen e pamjeve filmike prokuroria akuzoi shefin e IT, Armando Kasa, por ky i fundit i shpëtoi drejtësisë, siç i shpëtuan edhe vr.asësit. Për t’u shfajësuar për fshirjen e pamjeve filmike nga serveri i Kryeministrisë, në orën 01:00 të natës, duke u gdhirë 22 Janari, Berisha deklaroi në 23 Janar se kishte urdhëruar Sekretarin e Përgjithshëm Gjergj Lezhjan që t’i vinte pamjet në dispozicion Prokurorisë.

Kur të gjitha alibitë i ranë, Berisha jo vetëm pranoi vr.asjet nga Garda në bulevard, por deklaroi se mund të vr.iteshin edhe 30 apo 300 pro.testues. Pesë vite pas kri.mit, pikërisht në vitin 2016, Berisha, i bindur se drejtësia tashmë nuk do të vepronte më, hoqi krejtësisht maskën teksa deklaroi planin për të vr.arë edhe Edi Ramën në 21 Janar. Sipas tij, nëse kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, sot kryeministër nuk do të tërhiqej, sot nuk do të ishte gjallë.

Në dhjetor të vitit 2020, Berisha tha se plani ishte që Rama të vr.itej me 4 sn.ajpera. Gati 11 vite nga 21 Janari 2011, në dhjetor të vitit 2021, edhe Lulzim Basha, i cili në atë kohë ishte ministër i Brendshëm, akuzoi në mënyrë të tërthortë Berishën për vr.asjet e 21 Janarit. “PD ka qenë dhe është e gatshme të përballet me çdo situatë. Në miniaturë Berisha kopjoi skenarin e Tom Doshit në 21 janar, por unë nuk u përgjigja, siç u përgjigj Berisha në 21 janar”, tha Basha./Shqiptarja.com

Hapat e Sali Berishës deri në pranimin e kr.imit të 21 Janarit

21 Janar 2011, pasdite

Sali Berisha: “Të dhënat paraprake flasin se secili prej tyre është qëlluar nga afër me ar.më pis.toleta të lehta, të cilat nuk gjenden në armatimin e Policisë së Shtetit dhe as të Gardës së Republikës. Duke theksuar këtë, i kërkoj Prokurorisë të zbardhë sa më shpejt të vërtetën e këtyre jetëve të humbura”.

21 Janar 2011, pasdite

Sali Berisha: “Në të gjitha rastet plu.mbi është për t’u nxjerrur. Ka qenë aq i dobët, sa s’ka përshkruar dot shtresat. Madje thuhet, se janë me silenciator. Pra, këto janë të dhënat e deritanishme që akuzojnë direkt skenaristët. Megjithatë, do të ketë një hetim, një ekspertizë mjeko-ligjore serioze, që të nxjerrë të gjithë të vërtetën. Edhe një herë. Plu.mbat janë në vend, kështu që është shumë e thjeshtë të gjendet, ar.mët janë të regjistruara të gjitha”.

21 Janar 2011, pasdite

Mjeku Sami Koçeku mbështet mashtrimin e Berishës: “Vd.ekja e vi.ktimave ka ardhur nga pla.gët e shkaktuara me ar.më zjarri. Vd.ekja e tre personave ka ardhur nga ar.më e kal.ibrit të vogël dhe nga një distancë e afërt”.

21 Janar 2011, mbrëmje

Mjeku Alfred Gega mbështet mashtrimin e Berishës: “Dukeshin pl.agë të vogla, të shkaktuara nga ar.më zjarri, nga afër”.

Natën e 21 Janarit 2011

Sali Berisha: “Opozita organizoi një skenar puçist, e paralajmëroi atë, organizoi skenarin tunizian. Përgjigje opozitës i dhanë familjarët e njërit prej vik.timave, i nxorën jashtë ata: “Dil jashtë kr.iminel, na vr.ave vëllanë”. Të dhënat paraprake të ekspertëve dhe të mjekëve të reanimacionit janë se ata janë gjuajtur nga afër me ar.më të lehta”.

Natën e 21 Janarit 2011

“Mund t’ju bëj një pyetje: Ju që ishit në të katër anët e kësaj situate me kamerat tuaja, pse nuk arritët të filmonit njërin prej tyre. Si nuk arritët ju të filmoni qoftë dhe njërin prej tyre? Çfarë ndodhi me kamerat tuaja?”.

Natën e 21 Janarit, mohon pl.agosjen e gazetarit

“Ju i keni dhënë të gjitha, madje unë dëgjova një telekronist tuajin që tha se më ka marrë pl.umbi, pastaj doli se nuk e kishte marrë pl.umbi. Ndjeva keqardhje, por fatmirësisht doli se nuk e kishte marrë pl.umbi dhe tha se më shtynë.”

22 Janar 2011

“Unë shoh një media që po me një tjetër çakall të Sigurimit bën po atë që bëri çakalli i Ramës me videon tjetër dhe përpiqet të bëjë dhe gjykatësin, dhe prokurorin dhe të gjitha. Kjo është zgjedhja e tij”.

23 Janar 2011

“Tentove më (Ramës) të rrethosh Kryeministrisë do gjesh vetëm atë që meriton banditi. Ky është qëllimi im para çdo shqiptari, morali im nuk pranon kurrë që unë të hedh gurin dhe te fsheh dorën, nuk kam kurrë një trashëgimi të tillë, nuk do të mund të tentojë më kurrë. Puçisti do të trajtohet si puçist dhe do të marrë përgjigjen e merituar”.

23 Janar 2011, pasdite

“Një javë më parë, nga kjo platformë, përfaqësuesi i minorancës u ka bërë një thirrje patetike të rinjve shqiptarë, pensionistëve shqiptarë, mësuesve shqiptarë, mjekëve shqiptarë, nënave, baballarëve, grave, burrave: Bashkohuni në puçin tonë!”.

23 Janar 2011, pasdite

“Pjesën e dytë të videos, ku paraqiteshin manipulime të tjera, të dashur qytetarë dhe qytetare, e manipuluan më fort se të parën. Në pjesën e parë u implikua Kryeministri, në pjesën e dytë duhej bashkëshortja e Kryeministrit dhe aty ku ishte Llambi, që e thoshte qartë: Llambi, në shirit, në rreshta shkruhej Lili, se mund ta hanë shqiptarët”.

23 Janar 2011, pasdite

“Gramoz Ruçi, Skënder Gjinushi dhe lejtnantë të tjerë të tij ndanin paratë nga të katër anët. Udhëzonin ndarësit e parave. Paratë ndaheshin, një zarf për transportin rrugor, zarfi tjetër për dh.unën. Zarfi i transportit kishte 10 deri në 20 mijë lekë, sipas distancës; zarfi tjetër kishte 200 – 300 mijë lekë për gurin, eksplozivin etj”.

23 Janar 2011, pasdite

“Garda e Republikës, e cila është e vetmja që ka të gjithë përgjegjësinë për mbrojtjen e territorit brenda gardhit, ka qëlluar në ajër. Nuk ka mbetur njeri i vr.arë. Edhe pse hynë njerëz brenda territorit, fatmirësisht, nuk mbeti njeri aty. Më vonë u shpall nga organizatorët se ka të vd.ekur. Nga Spitali Ushtarak u informova për vi.ktimat. Puçi dështoi”.

23 Janar 2011, pasdite

“Kryeministri i vendit ishte në karrigen e tij. Fluturonin pl.umbat mbi seli, por unë s’mund të largohesha. As nuk e kisha ndër mend. Ndaj, ndiej një keqardhje të madhe për tre të vr.arët. Nuk do të donim asnjë. Kush i vr.au? Si u vr.anë? Gjëja e parë që kam bërë, u kam shprehur ngushëllimet e mia familjeve. I kam kërkuar Prokurorisë së Shtetit hetim të plotë, për të zbardhur të gjitha rrethanat”.

23 Janar 2011

“I kam kërkuar Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Ministrave të vërë në dispozicion të Prokurorisë të gjithë videon e Kryeministrisë. Kryeministria ka një sistem videosh te vetin, përveç asaj që ka Garda, përveç asaj që vendos policia. Kamerat tuaja ishin të plota. Në këtë kontekst, me bindjen time kishte një material të plotë për të saktësuar se nga erdhën pl.umbat, si u v.ra dhe ku u vr.anë, pra të gjitha rrethanat”.

23 janar 2011

“Tani, me qenë se jam këtu, para familjeve të vik.timave (sepse njëra nga ato familje përfaqësoi të gjitha familjet, e përzuri nga dhoma njeriun e PS-së duke i thënë: “Kr.iminel, më vr.ave vëllanë! Ik!” dhe ky as u skuq e as u zverdh, por doli para mediave dhe tha: “Shqipërisë i duhen dëshmorë”, është e regjistruar), dua t’u them atyre familjeve se në mënyrë absolute do të bëhet një hetim më i plotë dhe më i mirë. Se çfarë përgjegjësie i vini ju Edi Ramës që ftoi njerëzit tuaj për në grusht shteti, është në tagrin tuaj. Përgjegjësia ime është që të bëhet një hetim i plotë”.

24 Janar 2011

“Zonja që liron njeriun që u vërsul me pi.stoletë drejt gardistëve, të cilët e mbrojnë, duhet të ketë të qartë se ka hyrë në ujëra shumë të gabuara. Ndonëse puçistët vazhdojnë skenarin e tyre, ne do të vazhdojmë detyrat tona si qeveri”.

24 Janar 2011

“Në një grusht shteti mund të mos vr.itet asnjë, mund të vr.iten 3, 30 apo 300. Grushti i shtetit nuk mund të kalojë. Kjo është absolute. Forca e institucioneve të një shteti demokratik është e hekurt. Mjerë ata që e provojnë!…”

25 Janar 2011

“Urdhër-arrestet e lëshuara nga Prokuroria e Përgjithshme për gjashtë drejtuesit e lartë të Gardës së Republikës, nuk do të zbatohen në mënyrë absolute, në bazë të Kodit të Procedurës Penale”.

25 Janar 2011

“Një gjë është e sigurt, në atë oborr ai që shkel apo guxon të shkelë, në rast se nuk largohet me të shtëna paralajmëruese nuk do të mund të largohet kurrë me këmbët e tij më. Ky është rregulli i çdo vendi demokratik. Shko ti shtyja portën një institucioni të huaj dhe do shohësh cili është reagimi, cila është përgjigjja që merr”.

2 Shkurt 2011

“Dua të theksoj edhe njëherë atë që theksoi Komisioni parlamentar, që një hetim parlamentar për tre-katër gazetarë nuk ka asnjë lidhje me gazetarinë e tyre dhe unë ju garantoj për këtë, por ka lidhje me implikimet direkte, në urdhra direkte, të dh.unës dhe puçit”.

7 Shkurt 2011

“Mirë njëri që ishte nga rikosheti, siç e botojnë vetë në media, po të tjerët. Jemi të interesuar për një hetim të plotë e të gjithanshëm të rrethanave në të cilën humbën jetën katër qytetarët. Kush ishte dora e zezë?”.

9 Shkurt 2011

“Pasi unë kisha ftuar ndrikullën e puçit të vazhdojë hetimin, tre orë mbrapa, kjo marrëveshje u shkel me urdhër që mori zonja Rama. Natyrisht, e bëri këtë me urdhër”.

19 Janar 2012

“Ka mundësi të kenë qenë pl.umbat rikoshet të Gardës Kombëtare, e cila ka përdorur ar.më në kushte të ligjshme mjaft strikte”.

21 Janar 2012

“Pati 4 vi.ktima, dhe asnjë prej tyre nuk u shkaktua nga policia. Jo! Kjo është një provë e pastër si kristal. Ka mundësi të kenë qenë pl.umbat rikoshet të Gardës Kombëtare, e cila ka përdorur ar.më në kushte të ligjshme mjaft strikte”.

21 Janar 2012

“Sa për dijeni, truprojat e mia janë vartës së Komandantit të Gardës. Duhet ta dinë qytetarët se Komandanti i Gardës i ka në varësi të gjithanshme truprojat e mia. Komandanti i Gardës është Gjeneral, kështu që nuk merr urdhra nga asnjë person i vetëm, nuk mund të marrë urdhër nga asnjë person për të përdorur ar.mën e zjarrit jashtë kushteve ligjore”.

9 Shkurt 2013

“Përgatiti një fjalim dhe mori një megafon me vete, u instalua në kullat për karshi, duke besuar se do mund të përshëndeste kryengritësit e tij. Pati 4 vi.ktima. ishte përpjekje për të përmbysur një qeveri të zgjedhur me zgjedhjet të lira. Por, dështoi”.

21 Janar 2016

“Persona të pajisur me mjete dh.une sulmuan barbarisht për orë të tëra ndërtesën e Kryeministrisë. Pra në këtë puç, u vr.anë 4 qytetarë. Zhvillimet e mëvonshme treguan se Edi Rama luajti me zjarrin me qëllimin që të merrte pushtetin”.

21 Janar 2016

“Ju komandantin e grupit që kishte ar.mët e zjarrit në rrethin e kryeministrisë ju sot e keni kryetar të PS-së. Ka qenë oficer i rëndësishëm në Gardën e Republikës. Pasi iku nga detyra ju e zgjodhët kryetar të PS-së të një rrethi të veriut. Unë absolutisht nuk besoj se ju e keni përdorur atë për të dhënë urdhër për të qëlluar. S’kam pse ta besoj një gjë të tillë, sepse pastaj më duhet të them se ai është një kri.minel. Por nuk kam asnjë të dhënë që ky oficer garde ka qenë i tillë. Komandanti i grupit që mbante kall.ashnikovët. Ka ligje shteti, ay ku është sot? Tani jepu përgjigje ju familjarëve ae shtytë ju atë të japë urdhër që të vr.iten njerëzit?”.

12 Dhjetor 2016

“Qëndrimi i tij më 21 Janar ka shënuar një pikë kthese në qëndrimin e jetës time sepse nuk e kisha konceptuar kurrë si armik. Unë deri atë ditë nuk e kisha konceptuar kurrë si armik. Por, të nesërmen, në qoftë se ai nuk do të përmbahej, ai nuk do të ishte më. Kjo ishte. Dhe ky do ishte vendimi më i dëshpëruar i jetës time”.

23 maj 2019

“Garda e përdor në të gjithë botën. Ka një ligj, që ia kanë bërë socialistët. Jo unë! Nuk kishte asnjë urdhër për Gardën. Garda ka ligjin”.

10 dhjetor 2020

“Policia nuk vr.au njeri në 21 janar, i vr.au garda, që është ushtri dhe jo polici”.

10 dhjetor 2020

“Nëse Edi Rama do të afrohej të nesërmen e 21 janarit pranë kryeministrisë dhe nëse vetëm një gjethe do të prekej, 5 sn.ajperë do ta qëllonin. Ishte Thomas Countryman me të cilin i përcolla mesazhin Ramës. A e keni dëgjuar bashkëshorten e tij të thotë poshtë e lart se shërbimet sekrete i kishin thënë se Rama do të vri.tej, unë isha. I thashë diplomatit të huaj se po të lëvizte edhe një gjethe në territorin e kryeministrisë ai (Rama) do ta kishte në lule të ballit nga 5 sn.ajperë”.

16 dhjetor 2021

“Unë atë ditë nuk kam lëvizur nga zyra. Ka prova, e po ashtu edhe zyra ime është qëlluar edhe me pl.umba. Se ku ka qëndruar Basha unë nuk e di. Ai është bërë skllav dhe peng Edi Ramës. Për 21 janarin kam thënë gjithçka di. Lexoi ça i çoi Edi Rama me Endri Fugën”.