Lajmet E fundit

Nuk e imagjinoni dot se çfarë kuptimi ka Tirana! Na e thotë harta që përkthen emrat e qyteteve më të mëdha

Udhëtimi nëpër botë është një nga gjërat më të mëdha që njerëzit mund t’i vënë si qëllim vetes së tyre.Në botë ekzistojnë 7,106 gjuhë të ndryshme aktive dhe mund të përkthehen në të gjitha llojet e gjërave.

Kështu, një hartë e re nga “On The Go Tours” u ka hedhur një sy 191 qyteteve më të mëdha në botë, që zakonisht janë kryeqytete dhe ka bërë një përkthim literal (fjalë për fjalë) të emrave të tyre.

Në këtë listë bën pjesë edhe Tirana bashkë me Prishtinën.
Sipas kësaj harte Tirana do të thotë baxho në përkthimin literal. Ndërsa Prishtina përkthehet si “burim uji”.
Ju do të habiteni kur të mësoni se Birmingham përkthehet fjalë për fjalë si “fshati i njerëzve të Beornmundit”, Dublin do të thotë “pishinë e zezë”, ndërsa Budapest përkthehet si “Furra e Ujit”.

Një pjesë e listës:

Kandahar (Afganistan) – Aleksandri i Madh

Tirane (Shqipëri) – Baxho

Luanda (Angola) – Taksa

Buenos Aires (Argjentinë) – Erëra të ndershme

Vjenë (Austri) – Fortesë e bardhë

Dhaka (Bangledesh) – Pema e vogël me shkurre

Bruksel (Belgjikë) – Shtëpia në Mars

Sarajevë (Bosnje dhe Herzegovinë) – Fushë rreth pallatit

Rio de Janeiro (Brazil) – Lumi i janarit

Sofje (Bullgari) – Urtësia

Bogota (Kolumbi) – Shtojcë jashtë fushave bujqësore

Santiago de Kuba (Kuba) – Shën Jakobi i vendit

Kopenhagë (Danimarkë) – porti i Merchantit

Xhibuti (Xhibuti) – Porta e bërë prej fibrave të palmës

Kajro (Egjipt) – Fituesi

Lautoka (Fixhi) – Sytë e demit

Açra (Gana) – Milingonat

Qyteti i Guatemalës (Guatemalë) – Qyteti i tokës pyjore

Tegucigalpa (Honduras) – Mali i Silverit / vendi ku jetojnë elita

Budapest (Hungari) – Furra e ujit

Reykjavik (Islanda) – Gjiri i tymit

Delhi (Indi) – Eminencë / prag

Xhakarta (Indonezi) – I vdekur

Dublin (Irlandë) – Pishinë e zezë

Roma (Itali) – E fortë

Nairobi (Kenia) – Vendi i ujërave të ftohtë

Monrovia (Liberia) – Emërohet pas presidentit amerikan James Monroe

Luksemburgu (Luksemburg) – Kalaja e vogël

Kuala Lumpur (Malajzi) – Konflikti i muhamit

Monako Qyteti (Monako) – Qyteti i shtëpisë së re

Podgorica (Mali i Zi) – Nën kodrën e vogël

Amsterdam (Holandë) – Diga në ujë

Oslo (Norvegji) – Livadh i perëndive

Ngerulmud (Palau) – Vendi i peshkut të fermentuar

Manila (Filipine) – Vendi i bimëve të lulëzuar të mangrovës

Bukuresht (Rumani) – Qyteti i gëzimit

Dakar (Senegal) – vend strehimi

Singapori (Singapori) – qyteti Lion

Bratislavë (Sllovakia) – Lavdia e Braslavit

Bloemfontein (Afrika e Jugut) – Burim i luleve

Sevilje (Spanjë) – I thjeshtë

Khartoum (Sudan) – Fundi i një trungu të elefantit

Paramaribo (Suriname) – Banorë të lumenjve

Damasku (Siri) – Vendi i ujitur mirë

Bangkok (Tajlandë) – Qarku i kumbullave të egra

Ashgabat (Turkmenistan) – Qyteti i dashurisë

Funafuti (Tuvalu) – Banane

Abu Dhabi (UAE) – Babai i gazelës

Birmingham (UK) – Fshati i popullit të Beornmundit

Montevideo (Uruguaj) – Unë shoh një mal

Qyteti i Vatikanit (Qyteti i Vatikanit) – qyteti i Soothsayer

Harare (Zimbabve) – Ai nuk fle